Xenorhabdus szentirmaii bakteri metabolitleri ve transcinnamic asitin bitki patojeni Botrytis cinerea fungusuna karşı etkinliğinin belirlenmesi
Determining the efficacy of Xenorhabdus szentirmaii metabolites and trancinnamic acid against plant pathogenic fungus, Botrytis cinerea
- Tez No: 578475
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ GÜLCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu çalışmada Xenorhabdus szentirmaii bakteri supernatantı ile transcinnamic asit (TCA)'in bitki patojeni Botrytis cinerea fungusuna karşı etkinliği petri ve saksı deneylerinde test edilmiştir. Petri deneylerinde TCA ve bakteri supernatantı farklı oranlarda yapay besi ortamına karıştırılarak fungusun gelişimi takip edilmiştir. TCA'nın test edilen tüm konsantrasyonları (%0.5, %1 ve %2) X. szentirmaii'ye göre B. cinerea'ın misel gelişimini daha fazla inhibe etmiştir. Saksı deneylerinde ise TCA sentetik bir fungusit ile beraber B. cinerea bulaştırılmış marul fidelerine uygulanmıştır. Deney sonunda TCA sentetik fungusit kadar etkili bulunmuştur. Ancak fungusitin daha düşük dozları ile TCA'nın ikili uygulamaları arasında hiçbir sinerjitik etkileşim elde edilememiştir. Test edilen TCA ve sentetik fungusit arasındaki tüm gruplarda yalnızca antagonistik bir ilişki gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study we evaluated the inhibitory effect of cell-free supernatant of Xenorhabdus szentirmaii and trans-cinnamic acid (TCA), against Botrytis cinerea in petri and pot experiments. In petri assays, the different concentrations of TCA and X. szentirmaii were mixtered in the media of B. cinerea and mycelial growth of fungus was followed. All tested concentration (%0.5, %1 ve %2) of TCA inhibited mycelial growth of B. cinerea better than X. szentirmaii. In pot experiments, different combinations of TCA and a synthetic fungicide were applied lettuce seedlings which infected with B. cinerea. At the end of experiments, TCA was as effective as fungicide. Whereas no synergistic interaction was detected between combined application of the lower concentrations of fungicide and TCA. Only antagonistic interaction was detected between all experiment groups.