Gözetimin yeniden üretildiği bir alan olarak yeni medya ve mahremiyet algısındaki değişim: Kosova örneği
New media as a realm of reproduction of surveillance and the change in the perception of privacy: Kosovo case
  1. Tez No: 578478
  2. Yazar: FLORA HAJDARMATAJ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONER YAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Teknolojinin gelişmesi ve yeni medyanın kendimizi ifade edebilmek için sunduğu imkanlar, mahremiyet kavramını bir değişime ve dönüşüme uğratırken; aynı anda insanların güvenliği adına yeni gözetim araçlarını geliştirdiği görülmektedir. Gözetim ve mahremiyet algıları hayatımızda her zaman var olmuştur ancak iletişim teknolojilerinin ilerlemesi ile sürekli değişim ve gelişme göstermiştir. Kamusal ve özel yaşam ekseninde düşünülünce bu iki alanın birbiriyle sürekli etkileşim ve çatışma içinde olması, özellikle sosyal paylaşım ağlarının bireylerin mahremiyet alanına ihlali değerlendirilirse gözetim ve mahremiyet algısı üzerine daha fazla durmamız gerekmektedir. Bu çalışma, Kosova'da interneti ve sosyal araçları yoğun olarak kullanan gençlerin, gözetimin yeniden üretildiği bir alan olarak yeni medya ve mahremiyet algısındaki değişimini incelemeyi hedeflemektedir. Bu bağlamda 18 lisans ve lisansüstü Hasan Prishtina Üniversitesi öğrencileri ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış ve bu öğrencilerin görüşleri alınıp değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
By the development of technology and the opportunities offered by the new media to express ourselves, privacy as a concept is undergoing a change and transformation; at the same time, we see that new surveillance tools have been developed in the name of security for people. Perceptions of surveillance and privacy have always existed in our lives, but with the advancement of communication technologies continuously change and development. Considering the public sphere and private life, these two spheres are in constant interaction and conflict with each other, especially the violation of social networking networks to the privacy of individuals, we need to focus more on surveillance and the perception of privacy. Where most of the internet and social media users in Kosovo are young people, the aim of this study is to examine new media as a realm of reproduction of surveillance and the change in the perception of privacy. In this context, semi-structured interviews of 18 undergraduate and graduate students of Hasan Prishtina University will be taken and their opinions will be evaluated.