İran Kaçar dönemi geleneksel konutları üzerine bir araştirma: Kaşan örneği
the research on the traditional residences of the Iran Gajar period: Kashan example
  1. Tez No: 578477
  2. Yazar: MERSEDEH KOR
  3. Danışmanlar: PROF. İLKAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
İran eski dönem mimarisinde (yeni dönemden önce) Kaçar dönemi (1925-1781) mimarisinin yeri ve önemi oldukça büyüktür. Kaçar mimarisi önceki dönemlerin özellikle Safevî döneminin mimarisinin devamı niteliğindedir. Avrupa'ya yapılan seyahatler sonucunda sokak ve bahçe kavramlarının İran'a taşınması ile birlikte kendi içinde değişimler göstermektedir. Bu dönemde yay ve hilal şeklinde kemer, yüksek veranda, havuzhaneler gibi elemanlar mimariye girer ve bu dönemin mimari özellikleri olarak kabul edilirler. Bu nedenle, Kaçar döneminde, sokaklar ve meydanlar ile, mimarlığın gelişmesine tanık oluyoruz. Bu çalışmada, Kaçar dönemi mimarisi ve Kaşan orneği üzerine irdelenecek ve Kaşan konutu ana bileşenler üzerinde analiz edilecektir. Çalışma; konutların mimari tasarım ilke ve kriterlerinin incelenmesi, bileşenlerinin incelenmesi ve plan analizleri şeklinde üç aşamada ele alınmıştır. Bileşenler girişler, kapalı alanlar, salon, havuzhane ve üç kapılı vs gibi başlıklar altında incelenmiştir. Bu üç aşamanın sonucunda elde edilen veriler ile genellemeler yapılarak diğer konutlar için bir model ve ölçü kriteri elde edilebilir. Çalışmada on konut ele alınmıştır. Her bir konut yukarıda bahsedilen şekilde tek tek ele alınmıştır. Yapılan tespitler analiz edilerek sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The history of Iranian architecture in the final years of the Qajar dynasty (1925-1781) is discussed in this research. The era that formed after the Safavid kingdom and the peak of the flourishing of Iranian architecture. In this era, due to the entry of elements such as roads, streets, squares and gardens to Iran, the architecture entered the stage of modernity which was the result of the Kings' journey to Europe. During the Qajar period, arches such as the bow and crescent-shaped arch, the high patio, the pool-houses, and etc, are entered into architecture and are recognized to be the architectural features of this time. Therefore, in the days of Qajar, we witness the development of architecture with the new factors. In this research, in order to introduce the architecture of the Qajar era, ten special houses in the Architecture of houses, studying the principles and criteria of architectural design, analysis of housing components and plans, are discussed in three stages. Inspection of components includes inspection of entrances, enclosures, hall, house, cabin and three doors. The result of these three steps is a model and evaluation benchmark for other homes. Then the overall results of ten houses were introduced and presented in the last chapter.