Tanzania's current macroeconomic stability on agriculture, mining and touristic sector (2014- 2018) compared to other African countries
Tanzania'nın güncel makroekonomik durumunun tarım, madencilik ve turistik sektörleri bazında diğer Afrika ülkelerine göre karşılaştırılması
- Tez No: 578498
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Makroekonomi tam olarak ekonominin enflasyon, işsizlik değişimleri, milli gelir, GSYH (Gayrisafi yurtiçi hasıla), büyüme oranı, ticari ve yatırımcı milli gelirlerin incelmesidir. Bir ülkenin iyi ekonomi sürdürmesi için sorumlu faktörlerin makroekonomi dalının altında dengeye tutması gerekmektedir. Bu çalışma üç ana ekonomik aktivitelere bölünmüştür: 2014-2018 arasında Tanzanya, Mısır, Nijerya ve Güney Afrika'daki madencilik, tarım ve turizm. Bu tezin kurumu olarak, ilk bölümleri daha çok Tanzanya'nın ekonomisi, toptan ve perakende satışı, inşaat, ticaret, üretim, telekomünikasyon, enflasyon, vergi geliri bütçesini açıklamaktadır. Geri kalan üç sektör: madencilik, tarım ve turizm başka ülkeler içinde listelenmiştir. Buna ek olarak ülkelerin sağlık durumu ve son olarak öneriler ve sonuçları karşılaştırılıyor.
Özet (Çeviri)
Macroeconomics is the study of an aggregate economy behaviour through inflation, unemployment changes, GDP, national income, growth rate, trade and national income including investments. For a country to maintain a sound economy, it is important to stabilize all the accountable factors in the macroeconomic branch. This study is divided into three main economic sector activities: mining, agriculture and tourism in Tanzania, Kenya, Egypt, Nigeria and south Africa in the period 2014-2018. As the foundation of this thesis, first sections elaborate more on Tanzanian economy, retail, wholesale and construction, trade and manufacturing, telecommunications, inflation, tax revenue and budget. Then the three sectors which are: mining, agriculture which is as well listed for the other countries. Adding to this is the health status of all these countries and finally recommending and comparing results.