Radyo yayınları ve halkevlerinde Türk müzik devriminin sonuçları: 1926-1950 yılları örneği
The results of Turkish music revolution in radio broadcasting and public houses: The case of 1926-1950
- Tez No: 578528
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırmanın amacı Atatürk'ün öncülüğünde gerçekleştirilen Türk Musiki devrimin Radyo ve Halk evlerindeki karşılığını ve etkilerini tespit etmekdir. Bu çalışmadaki araştırma evrenini“1926 – 1951 yılı radyo yayınları ve halkevleri faaliyetleri”oluşturmaktadır. İlgili çalışmanın örneklemi ise; Türk müziği yayın yasağı süresince(6 Eylül 1934-6 Kasım 1936) yapılan Tüm radyo yayınları, ve diğer zamanlar için Tez kapsamında kalan diğer zamanlar için, her ayın rastlantısal olarak seçilen 4 gününden oluşmaktadır. Araştırma ana sorusu“Türk müzik devriminin radyo ve Halk evlerinde olan yansımasının Durumu Nedir?”şeklinde belirlenmiştir. Araştırmanın yöntemi nitel araştırma yöntemi olup, alan araştırması deseni belge tarama deseni uygulanmıştır. Araştırmada verilerin elde edilmesinde çoğunlukla cumhuriyet gazetesi olmak üzere gazete arşivlerinden yararlanılmış, bu belgeler exel programına aktarıldıktan sonra nicel venitel çözümlemeden geçirilerek veriler çözümlenmiştir. Ortaya çıkan bulgular çizelgeler halinde tezin IV(4) bölümüne yansıtılmıştır. Radyoda Türk Müziği yasağı esnasında 71 kez Türk müziği yapılmış olması tezin dikkat çekici sonuçlardan biridir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects and effects of Turkish Music Revolution in Radio and Public Houses under the leadership of Atatürk. In this study,. 1926 - 1951 radio broadcasts and community centers activities araştırma constitute the research universe. The sample of the related study is; All radio broadcasts made during the broadcast ban of Turkish music (6 September 1934-6 November 1936), and other times for the remaining time within the scope of the thesis consist of 4 days of randomly selected each month. The main question of the research was determined as ev What is the status of the reflection of the Turkish music revolution in radio and public houses? Araştırma. The method of the study is a qualitative research method and the field survey design document scanning design is applied. Data were collected from the newspaper archives, mostly the republican newspaper. These documents were transferred to the exel program and then analyzed using the quantitative analysis. The findings of the study are reflected in IV (4) section of the thesis. The fact that Turkish music was made 71 times during the Turkish Music ban on the radio is one of the remarkable results of the thesis.