Süne mücadelesinde ruhsatlı ilaçlarla bulaşık süne (Eurygaster integriceps Put. Heteroptera: Scutelleridae) yumurtalarının ve bunları parazitleyen Trissolcus semistriatus Nees (Hym.: Scelionidae)'un bazı biyolojik özellikleri
Some biological characteristics of eggs contaminated by licensed drugs for sunn pest (Eurygaster integriceps Put. Het.: Scutelleridae) and some biological characteristics of Trissolcus semistriatus Nees (Hym.:Scelionidae)
- Tez No: 578529
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT İSLAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma buğdayda önemli düzeyde zarara neden olan Süne, Eurygaster spp. (Heteroptera: Scutelleridae) için yaygın olarak kullanılmakta olan sentetik piretroitli insektisitlerden Cypermethrin, Alpha-cypermethrin, Lambda-cyhalothrin ve Deltamethrin etkili maddeli insektisitlerin EC formülasyonlarının laboratuvar koşullarında Trissolcus semistriatus Nees (Hymenoptera: Scelionidae)'a etkisi araştırılmıştır. Süne yumurtalarına parazitlenme öncesi ve sonrası bu insektisitlerin püskürtme ve daldırma yöntemi ile uygulanması sonucunda yumurta parazitoitinin ergin çıkışına ve biyolojik faaliyetlerine etkileri 2019 yılında belirlenmiştir. Çalışma sonucunda, süne mücadelesinde kullanılan insektisitlerle bulaşık süne yumurtalarının T. semistriatus erginlerinin canlı kalma (%9-31) ve parazitleme gücüne (%7-29) etki %0-30 arasında olup N sınıf değerinde zararsız ya da az zararlı olarak sınıflandırılmıştır. İnsektisitlerin ergin öncesi T. semistriatus'a %50-76 arasında etki ile M sınıf değerinde orta derece zararlı olarak sınıflandırılmıştır. İnsektisit ile püskürtme ve daldırma ile uygulama yapılan parazitli süne yumurtaları içerisindeki parazitoitler her iki koşulda da gelişimini sürdürdüğü tespit edilmiştir. Parazitoitlerde ölümlerin yumurtadan çıkarken yumurta kabuğu ile teması sonucu meydana geldiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Sunnpest, Eurygaster spp. (Heteroptera: Scutelleridae) which is widely used for synthetic pyrethroit insecticides Cypermethrin, Alpha-cypermethrin, Lambda-cyhalothrin and Deltamethrin effective substances in the formulations of insecticides EC formulation of Trissolcus semistriatus Nees (Hymenoptera: Scelionidae) was investigated. As a result of application of these insecticides by spraying and dipping method before and after parasites on sunflower eggs, the effects of egg parasitoid on adult growth and biological activities were determined in 2019. As a result of the study, the effect of insecticides used in the control of the sunflower and the contaminated Sunnpest eggs on the survival (%9-31) and parasitic strength (%7-29) of T. semistriatus adults %0-30 was classified as harmless or less harmful in the N class value. Insecticides were classified as moderately harmful with an M class value of %50-76 effect on pre-adult T. semistriatus. The parasitoids in the parasitic Sunnpest eggs applied by insecticide spraying and dipping were found to continue to develop in both conditions. Deaths from parasitoids are thought to occur as a result of contact with the eggshell while hatching.