Uluslararası Bakalorya ilk yıllar programını uygulayan okullar ile MEB öğretim programı uygulayan ilkokulların etkili okul özelliklerinin ve öğretmen mesleki motivasyonlarının karşılaştırılması
A comparison of the schoolteachers' vocational motivations and effective school features between the schools that practice MEB's curriculum and the schools that practice primary years program
- Tez No: 578563
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL ALTIPARMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmada Uluslararası Bakalorya İlk Yıllar Programını uygulayan okullar ile MEB Öğretim Programını uygulayan ilkokulların öğretmen ve yönetici iş motivasyonları ve etkili okul özelliklerinin karşılaştırılması yapılmıştır. Bu araştırma ilişkisel tarama modeli kullanılarak nicel bir araştırma yapılmıştır.“Okul Etkililiği”ve“İlkokul Öğretmeni Motivasyonu”adlı iki ölçek ve bir demografik özellik formu kullanılmıştır. Nicel araştırma yönteminin kullanıldığı bu çalışmada örneklem seçkisiz örneklem çeşidi olan rastgele örneklem ile seçilmiştir. Veri toplama araçlarındaki bilgiler alınarak SPSS 18.0 for Windows istatistik programı kullanılarak çözümlenmiştir. İstatistiksel analizlerde 0.05 manidarlık düzeyi dikkate alınmıştır. Değişkenlere ilişin veriler yüzde, frekans, aritmetik ortalama ve standart tablolarla sunulmuştur. Değişkenler arasındaki ilişki için Pearson Moment Korelasyon Katsayısı Tekniği kullanılmıştır. Ölçek puanların farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek için ise Tek Boyutlu Varyans Analizi (ANOVA), Mann-Whitney U ve İlişkisiz (Bağımsız) Grup t testi kullanılmıştır. Alanyazın taraması ile küreselleşme ile ortaya çıkan dünya vatandaşı yetiştirme konusu üzerinde durulmuş, yurtdışı ve yurtiçi çalışmalar ele alınmıştır. Uluslararası Bakalorya Programı ve MEB Öğretim programını karşılaştırılırken öğretmen iş motivasyonu ve okul etkiliği üzerinde bulgular ve yorumlar yapılmıştır. Bu bulgular ile Uluslararası Bakalorya Programını uygulayan okulların iki ölçekte de daha yüksek puanlar aldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the work motivations of the teachers' and administrators' and effective school features of the schools that practice MEB's curriculum and the schools that practice Primary Years Program. In this research, a quantitative research was conducted by using relational screening model. A demographic characteristic form and two scales called“ School Effectiveness”and“ Motivation of the Primary School Teachers”were used in this research. In this study using quantitative research method, the sample was selected by random sampling. The information extracted from data collection tool was analyzed using SPSS 18.0 for Windows statistics program. Significance level of 0.05 was taken into consideration in statistical analysis. Data related to variables is presented using percentages, frequencies, arithmetic average and standard charts. As for the relation between the variables, The Pearson product-moment correlation technique was used. Variance analysis (ANOVA), Mann-Whitney U and Independent Group T Test were used in order to determine whether scale points differ or not. With literature scanning, the issue of upbringing a child into a world citizen due to globalization was especially emphasized and lastly domestic and foreign works were reviewed. Whilst comparing MEB's curriculum to Primary Years Program, several comments and findings were made on school effectiveness and the schoolteacher's work motivation. In the light of said findings, it was observed that the scores of the schools who practice Primary Years Program were higher in both of the scales.