Türk lugatında c ve ç ile başlayan kelimeler ve şiir örnekleri
Words starting with the letter 'c' and 'ç' in the Turkish dictionary and samples of related poetry
- Tez No: 578562
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REYHAN KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 314
Özet
Yusuf Akçura'nın“Bu kitap hakikatten bir okyanustur”şeklinde tanımladığı Hüseyin Kazım Kadri'nin Türk Lügati, Türk edebiyatında sözlük denildiği zaman akla gelecek en önemli ve kapsamlı sözlüklerden biridir. Türk Lügati'nin ikinci cildindeki“c”ve“ç”maddelerinin ele alındığı bu çalışma bir giriş, iki bölümden oluşmaktadır. Girişte Hüseyin Kâzım Kadri'nin hayatı, eserleri ve Türk Lügati'nin ikinci cildindeki“c”ve“ç”maddelerinin genel değerlendirmesine yer verilmiştir. Birinci bölümde“c”maddesinde geçen Garb Türkçesiyle yazılmış kelime ve şiir örnekleri Latin harflerine çevrilmiş ve şiirlerin ulaşılabilen kaynakları dipnotlarda gösterilmiştir. İkinci bölümde“ç”maddesinde geçen Garb Türkçesiyle yazılmış kelime ve şiir örnekleri Latin harflerine çevrilmiş ve şiirlerin ulaşılabilen kaynakları dipnotlarda gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hüseyin Kazım Kadri's Türk Lügati, which Yusuf Akçakura defines as“This book is an ocean of truth”, is one of the most important and comprehensive dictionaries that come to mind when a dictionary is mentioned in Turkish literature. This study, which deals with the items 'c' and 'ç' in the second volume of Türk Lügati, consists of introduction, two chapters. In the introduction part, the life of Hüseyin Kâzım Kadri, his works and the general evaluation of the items 'c' and 'ç' in the second volume of Türk Lügati are given. In the first chapter, samples of the words and poems written in Garb (western)Turkish in item 'c' were translated into Latin letters and the accessible sources of the poems are shown in the footnotes. In the second chapter, samples of the words and poems written in Garb (western)Turkish in item 'ç' were translated into Latin letters and the accessible sources of the poems are shown in the footnotes.