Psikolojik sözleşme algısının örgütsel bağlılık üzerine etkisi: Sağlık çalışanları üzerinde bir araştırma
The effect of psychological contract perception on organizational commitment: A research on health employees
  1. Tez No: 578564
  2. Yazar: HİLAL EKİM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA MACİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma sağlık çalışanlarının psikolojik sözleşme konusundaki algılarının örgütsel bağlılık üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Kahramanmaraş ilinde bulunan Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hastanesi Yörük Selim Ek Hizmet Binasında çalışan 145 sağlık çalışanına“Demografik Özellikler”,“Psikolojik Sözleşme Ölçeği”(Cronbach Alpha; 0,801) ve“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”(Cronbach Alpha; 0,944) uygulanmıştır. Demografik özellikler toplamda 8 ifadeden oluşmaktadır. Psikolojik sözleşme ölçeğinde işlemsel ve ilişkisel olmak üzere 2 alt boyuttan oluşan 32 madde yer almaktadır. Örgütsel bağlılık ölçeğinde ise duygusal bağlılık, devam bağlılığı ve normatif bağlılık olmak üzere 3 alt boyuttan oluşan 22 madde yer almaktadır. Elde edilen veriler SPSS 24 paket programı (Statistical Package For Social Sciences) kullanılarak analiz edilmiştir. Normal dağılım testi uygulanmış ve parametrik testlerin kullanılmasına karar verilmiştir. İstatistik analiz yöntemleri olarak; sayı-yüzdelik hesaplama, frekans analizi, güvenirlik analizi, bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi, pearson korelasyon analizi, basit ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Sonuç olarak; sağlık çalışanlarının psikolojik sözleşme konusundaki algıları örgütsel bağlılıklarını pozitif yönlü etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to evaluate the impact of health workers' perceptions of psychological contract on organizational commitment. For this purpose,“DemographicCharacteristics”,“Psychological Contract Scale”(Cronbach Alpha; 0,801) and“Organizational Commitment Scale”(Cronbach Alpha; 0.944) were applied to 145 healthcare workers working in the Yörük Selim Supplementary Service Building of Kahramanmaraş Necip Fazıl City Hospital in Kahramanmaraş. The demographic characteristics consist of 8 expressions in total. On the psychological contract scale, there are 32 items consisting of 2 sub-dimensions as operational and relational. On the organizational commitment scale, there are 22 items consisting of 3 sub-dimensions: emotional commitment, continuity of commitment and normative commitment. Data were analyzed by using SPSS 24 package program. Normal distribution test was applied and it was decided to use parametric tests. Statistical analysis methods; number-percentage calculation, frequency analysis, reliability analysis, independent sample t-test, one way variance analysis, pearson correlation analysis, simple and multiple regression analysis were used. As a result; It was determined that health workers' perceptions about psychological contract affect their organizational commitment positively.