Yapraklı Barajı (Burdur/Gölhisar) Alburnus carianorum Freyhof, Kaya, Bayçelebi, Geiger & Turan, 2018 (Teleostei: Cyprinidae) populasyonu için bazı populasyon dinamiği parametrelerinin belirlenmesi
Determination of some population dynamical parameters of Alburnus carianorum Freyhof, Kaya, Bayçelebi, Geiger & Turan, 2018 (Teleostei: Cyprinidae) from Yapraklı Dam Lake (Burdur/Gölhisar)
- Tez No: 578577
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİL SUNGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Endemik bir tür olan Alburnus carianorum Dalaman Çayı'ndan bildirilmiştir. Bu tez çalışması 2014-2016 yılları arasında Dalaman Çayı üzerine kurulmuş olan Yapraklı Barajı'ndan toplanan A. carianorum bireyleri ile gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada 280 birey incelenmiş olup incelenen bireylerin yaşlarının 0-IV'üncü yaş grupları arasında değişiklik gösterdiği II. yaş grubunun en baskın olduğu belirlenmiştir. İncelenen bireylerin boy değerlerinin 3,6-14,4 cm ve ağırlık değerlerinin ise 2,2-35,46 gr arasında değişim gösterdiği belirlenmiş ve ortalama boy ve ağırlık değerleri sırasıyla 11,06±1,56 cm ve 13,95±6,10 g olarak hesaplanmıştır. Boy-ağırlık ilişkisi ise W = 0,0260*L2,5747 olarak belirlenmiştir. Popülasyon parametreleri L∞: 16,73 cm, k: 0,306, to: -0,743, Φꞌ: 1,93 ve K: 0,36 olarak hesaplanmıştır. Ölüm oranları ve stoktan yararlanma düzeyi ise Z: 0,41, M: 0,32, F: 0,09 ve E: 0,29 olarak tahmin edilmiştir. Tahmin edilen bu değerler sonucunda popülasyon üzerinde avcılık baskısının olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine population parameters of Alburnus carianorum living in Yapraklı Dam Lake, Doğu Akdeniz River Basin. A total of 280 specimens were analyzed that were collected in 2014-2016 from the lake. Age of the specimens ranged from 0 to IV. age groups and dominant age group was found II (50.0%) followed by I. and III. age groups. Total length varied from 3.6-14.4 cm with the mean of 11.06±1.56 cm and total weight ranged from 2,2 to 48,01 with the mean of 13.95±6.10 g. Length-weight relationship were estimated W = 0,0260*L2,5747. Estimated population parameters were calculated as L∞: 16,73 cm, k: 0,306, to: -0,743, Φꞌ: 1,93 and K: 0,36 for the population. Mortality and exploitation rates estimated Z: 0,41, M: 0,32, F: 0,09 and E: 0,29, respectively. According to these values it has been expected that there were no over fishing pressure on the population.