Sağlık çalışanlarının kadına yönelik eş şiddeti konusunda tutumlarının belirlenmesi
Defining health personnel's behaviours on spousal violence against wives
  1. Tez No: 578578
  2. Yazar: DERYA AKSOY İL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİMGE ZEYNELOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Araştırma, sağlık çalışanlarının kadına yönelik eş şiddeti konusundaki tutumları ve tutumlarını etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini oluşturan Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde çalışan 1098 sağlık çalışanından, örnekleme alınacak sağlık çalışanı sayısı 308 olarak hesaplanmıştır. Veri toplama aracı olarak anket formu ile 'Sağlık Çalışanlarının Kadına Yönelik Eş Şiddeti Konusunda Tutum ve Uygulamaları Ölçeği (SÇKŞTÖ)"kullanılmıştır. Anket formu iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; sağlık çalışanlarının sosyo-demografik özellikleri; ikinci bölümde sağlık çalışanlarının şiddet tutumlarını etkileyebileceği düşünülen faktörlere yönelik sorular yer almaktadır. Anket formu ile SÇKŞTÖ 15 Ocak- 23 Mart 2018 tarihleri arasında uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS for Windows 25.0 bilgisayar programında; ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler ile yüzdelik sayılar, t-testi, Oneway Anova testi kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as cross-sectional with the aim of determining the attitudes of the health workers working in the hospital and the factors affecting these attitudes on their spousal violence towards women. Out of the 1098 health workers working at the Dicle University Medical Faculty Hospital, which constitutes the universe of the study, the number of health workers to be sampled was calculated to be 308. As data collection tools, a questionnaire and 'the scale of attitudes and practices of the healthcare workers on spousal violence against women' were used. The questionnaire form consists of two parts. In the first part, there are questions about the sociodemographic characteristics of health workers and in the second part, there are questions on the factors that might affect the violence attitudes of health workers. The questionnaire and 'the scale of attitudes and practices of the healthcare workers on spousal violence against women' were conducted between January 15 and March 23, 2019. The data obtained from the study were evaluated by using average, standard deviation, minimum and maximum values, percentage, t-test and One-way ANOVA test in SPSS for Windows 25.0 computer program. The difference between the average scores from 'the scale of attitudes and practices of the healthcare workers on spousal violence against women', which determines the violence attitudes of health workers, and the situation of health workers to receive training on violence during their education, the situation of witnessing violence against women in working life, the situation of reporting cases of violence, the situation of considering that violence should be included in the professional practice, the situation of the effect of domestic violence on their professional approach was determined to be statistically significant.