Elmalı (Antalya) ilçesinin beşeri ve ekonomik coğrafyası
Human and economic geography of elmali (Antalya) district
  1. Tez No: 578594
  2. Yazar: TANER AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA KODAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 872
Özet
Elmalı ilçesi, Teke yarımadasının merkezi kısmına karşılık gelir. Bütünüyle karstik bir alan olan araştırma sahasının arazi yapısı dağlık, ovalık ve platoluk alanlardan oluşur. Arazinin karstik ve topografik yapısı başta iklim olmak üzere sahanın beşeri ve ekonomik birçok özelliğinde belirleyici rol oynar. Yarımada üzerinde yer almasına rağmen sahanın batı, doğu ve güney yönlerden deniz etkisine büyük oranda kapatılmış olması burada Akdeniz ikliminden farklı olarak sahanın kuzeyine doğru gidildikçe karasal özellikler gösteren bozulmuş Akdeniz ikliminin görülmesine yol açar. Nitekim Elmalı Ovası'nda 449,2 mm olan yıllık yağış miktarı Gölova Polyesi'nde 374,8 mm, 13,1 °C olan yıllık ortalama sıcaklık ise 11,5 °C'ye düşmektedir. Bitki örtüsü de buna bağlı olarak güneyden kuzeye değişir. Kuraklık araştırma sahasında önemli bir sorundur. Sahanın litolojik yapısı bu sorunu daha önemli hale getirir. Tarımda önemli ölçüde sulama sorunu yaşanır. Sahada ovalık alanlarda zaman zaman yaşanan sel ve taşkınlar tarımsal faaliyetleri olumsuz yönde etkileyerek özellikle kırsal alanlardan önemli bir nüfusun göç etmesine neden olmuştur. Sahada iş imkânlarının yetersiz olması buna karşılık kıyıda turizme dayalı olarak hızla gelişen yerleşmelerin ortaya çıkışı, bu göçe ivme kazandırmıştır. Son yıllarda tarımsal faaliyetlerde yaşanan olumlu gelişmeler göçün hızını azaltmış olsa da ilçe nüfusu, Antalya'nın kıyı ilçelerine göre azdır. 2016 yılı itibariyle ilçede yaşayan kişi sayısı 38623'tür. Bununla beraber bu nüfus yaz mevsiminde sayfiyeciler nedeniyle önemli ölçüde artar. İlçede başlıca ekonomik faaliyet tarım ve hayvancılıktır. Bununla beraber ilçe merkezi olması nedeniyle Elmalı şehrinde hizmet sektörü başlıca geçim faaliyetidir. İlçede son yıllarda sanayi tesisi sayısı artmıştır. Elmalı ilçesi, yıl boyunca turistik aktiviteye imkân tanıyabilecek doğal ve beşeri turistik kaynaklara sahiptir. Bununla beraber bu yüksek turizm potansiyeli değerlendirilmeyi beklemektedir.
Özet (Çeviri)
Elmali district is the central part of Teke peninsula. The geographical structure of the research site, which is completely karstic, is composed of highlands, plains and plateaus. The karstic and topographical structure of the land has a determining role in many human and economic characteristics of the site, particularly in its climate. The fact that the peninsula is closed to the sea effect on its west, east and south to a large extent leads to the existence of a distorted Mediterranean climate with various characteristics of continental climate towards the northern parts of the site. For this reason, the annual rainfall in Elmali plain is 449,2 mm whereas it is 374,8 in Golova Polje; added to the annual average temperature which decreases from 13,1 °C to 11,5 °C in this part. Depending on this, the flora also changes from southern to northern parts. Drought is a significant problem in the site. The lithological nature of the land exacerbates the problem. There is also a significant problem of irrigation. Occasional floods and overflows in the plains have had a negative effect on agricultural activities and have led a significant number of people to move from rural areas. The insufficient number of employment opportunities in this site in contrast with the increasing number of settlements in coastal parts due to touristic activities has accelerated this movement from rural areas to city side. Even though recent positive developments in agricultural activities has decreased the rate of movement to a significant extent, the population rate of the district is less than those of the coastal districts of Antalya. The number of residents in this district has been 38623 as of 2016. In addition, this number increases during summers due to summer resorts in the site. The principal economic activities in the district are agriculture and stockbreeding. Moreover, since it is the centre of the district, service industry may also be considered to be one of the primary means of support. The number of industrial sites in the district has recently increased. It has enough natural and human resources to allow touristic activities throughout the year. In addition, its high potential in terms of tourism is a benefit.