Kan serum parametrelerinin endometrium kanseri evrelemesi ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between blood serumparameters and endometrium cancer stage
  1. Tez No: 578593
  2. Yazar: ZEYNEP NİHAN KADANALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATEŞ KARATEKE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
GİRİŞ. C-reaktif protein (CRP) ile albumin (Alb) oranı sistemik inflamatuar cevabı gösteren ve kanser sağ kalımında kötü sağ kalım ile ilişkilendirilen bir biyokimyasal belirteçtir. Geçmiş çalışmalarda artmış CAR oranının solid tümörlerde kötü prognoz ile ilişkilendirilmesine rağmen CAR oranının endometrium kanserlerindeki prognostik değeri hakkında bilgi çok azdır. CA-125 değerinin endometrium kanserinin prognostik faktörlerinin içindeki rolü hakkında tartışma mevcuttur. Bu çalışmada retrospektif olarak CRP, CAR oranı, CA-125 in endometrium kanserlerinde prognostik faktör ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. METOD. Bu çalışmada endometrium kanseri nedeniyle cerrahi olarak tedavi edilmiş 145 hasta retrospektif olarak incelendi ve tedavi öncesi CRP, albumin, CAR oranı, CA-125 değerleri ile FIGO evrelemesi ve lenfovasküler invazyon arasındaki korelasyon varlığı değerlendirildi. Sonuçlar klinik veriler ile korele edildi. BULGULAR. FIGO evrelemesine göre hastaların dağılımı Evre 1: 121 (%83,4) Evre 2: 7 (%4,8), Evre 3: 11 (%7,6) ve Evre 4: 6 (%4,2) olarak bulunmuştur. Lenfovasküler invazyon varlığı histopatolojik incelemeler sonrası 23 (% 15,9) hastada tespit edilmiştir. Serum CA-125 seviyeleri FIGO evrelemesi ile anlamlı korele izlenmiştir (p=0,007). Bu sonuca ters olarak CRP (p=0,882), albumin (p=0,091) ve CAR oranında (p=0,556) anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Lenfovasküler invazyon varlığında serum CRP, CAR oranı ve CA-125 değerleri incelendiğinde sadece CRP (p=0,011) anlamlı sonuç izlenmiştir. SONUÇ. Bizim sonuçlarımıza göre artmış CRP seviyeleri cerrahi olarak tedavi edilmiş hastalarda daha kötü prognoz ile ilişkilendirilmiştir. Preoperatif CRP seviyesi lenfovasküler invazyonu gösterebilir. Preoperatif CRP, CAR oranı değerleri endometrioid tip adenokarsinomların FIGO evrelemesi tahmini için serum CA-125 değerlerine göre daha az efektif oldukları bulunmuştur. Ancak kesin sonuçlar ileri çalışmalar gereklidir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION. The ratio of C-reactive protein to albumin (CAR) is a biochemical marker of systemic inflammatory response and has been associated with poor survival in cancer. Although previous studies demonstrated that elevated (CAR) predicted poor prognosis in various solid tumors, little was known about the prognostic value of CAR in patients with endometrial cancer. There is controversy regarding the predictive value of CA-125 in endometrial cancer as well as the significance of its relationship with prognostic factors. This study retrospectively investigated the relationship among the CRP, CAR ratio, CA-125 and prognosis in endometrial cancer patients. METHOD. We retrospectively evaluated 145 surgicaly treated endometrioid endometrial cancer patients and investigated the correlations among the pretreatment CRP, albumin, CAR ratio and CA-125 with FIGO stage and lenfovascular invasion. Results were correlated to clinical data. RESULTS. The distribution of patients according to the FIGO stage after operation were determined as stage I: 121 (83,4%) stage II: 7(4,8 %) , stage III: 11(7,6%) and stage IV:6 (4,2%) . Lenfovascular invasion were detected in 23 (15,9 %) patients after histopathologic evaluation of operation material. Serum CA-125 levels were significantly associated and correlated with FIGO stage (p=0,007). Whereas we did not find any difference in serum CRP (p=0,882), albumin (p=0,091) and CAR (p=0,556) levels among FIGO stages. Comparison of serum CRP, CAR and CA-125 with lenfovascular invasion were yield a signicant difference only with CRP (p=0,011). CONCLUSION. Our results suggest that elevated serum CRP levels are associated with a less favorable prognosis in patients with surgically treated endometrial cancer. The preoperative CRP may identify patients with a lenfovascular invasion. Pre-operative CRP, CAR do not appear to be more effective in predicting FIGO stage than serum CA-125 in endometrioid endometrial adenocarcinoma. However, further studies are warranted to draw firm conclusions.