Yeni periferal tip ftalosiyaninle katkılandırılmış ZnO partiküllerin sentezi karakterizasyonu ve fotokatalitik özelliklerinin incelenmesi
The synthesis, characterization and investigation of photocatalytic properties of novel hybrid ZnO materials additive with novel peripherally Zinc(II) phthalocyanine
- Tez No: 578627
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI TÜRKER AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışmasında ilk olarak 4-(1,4,5-trifenil-1H-imidazo-2-il)fenol bileşiğinden çıkılarak 4-(4-(1,4,5-trifenil-1H-imidazo-2-il)fenoksi)ftalonitril, bu yeni ftalonitril türevinden çıkılarak periferal tetra sübstitüe ftalosiyanin Zn(II) kompleksi sentezlenmiştir. Bileşiklerin yapıları FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR, ESI-MS, MALDI-TOF, elementel analiz ve UV-Vis yöntemleri ile aydınlatılmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasında Zn(CH3COO)2.2H2O kullanılarak farklı N,N-dimetilaminoetanol (DMAE) konsantrasyonlarında izopropanol çözücüsünde 150˚C'de solvotermal yöntemle 18 saat reaksiyon süresinde ZnO malzemeler hazırlanmıştır. Yapılan SEM incelemeleri sonucunda DMAE konsantrasyonunun ZnO partikül morfolojisini değiştirdiği görülmüştür. Çalışmanın üçüncü aşamasında sentezlenen yeni ftalosiyanin Zn(II) kompleksinin (TFI-Zn) hazırlanan ZnO üzerine tutundurulması sağlanarak elde edilen katkılı malzemelerin Rodamin B üzerindeki fotokatalitik etkisi katkısız ZnO ile karşılaştırmalı olarak incelenerek uygun katalizör konsantrasyonu belirlenmiştir. Belirlenen ZnO-TFI-Zn konsantrasyonunda; pH, Rodamin B konsantrasyonu, ışık şiddetinin fotokatalitik verimine etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, 4-(4-(1,4,5-triphenyl-1H-imidazo-2-yl)phenoxy phthalonitrile was firstly synthesized from 4- (1,4,5-triphenyl-1H-imidazol-2-yl)phenol and the peripheral tetra substituted phthalocyanine Zn (II) complex was synthesized from this new phthalonitrile derivative. The structures of the compounds are characterized by FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR, ESI-MS, MALDI-TOF, elemental analysis and UV-Vis methods. In the second step of the study ZnO materials were prepared by Zn(CH3COO)22H2O using different N, N-dimethylaminoethanol (DMAE) concentrations in isopropanol solvent at 150 ° C by solvotermal method for a reaction time of 18 hours. As a result of SEM investigations, increasing DMAE concentration changed the ZnO particle morphology. In the third phase of the study, the phthalocyanine Zn (II) complex (TFI-Zn) doped on ZnO materials. The photocatalytic effect of the doped materials on the Rhodamine B was compared with the pure ZnO to determine appropriate catalyst concentration. Finally the parameters of pH, rhodamine B concentration, light intensity of hybrid ZnO materials were investigated.