Akdeniz bölgesindeki Bufo bufo tür grubunun (Anura, Bufonidae) beklenmeyen filogenisi
Unexpected phylogeny of Bufo bufo species group (Anura, bufonidae) in the Mediterranean region
- Tez No: 578642
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAYAT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Anadolu ve özellikle de Akdeniz Havzası filocoğrafik ve biyocoğrafik çalışmalar için ideal bir laboratuvardır. Farklı tektonik plakaların çarpışması ve Kuvarterner Dönemi iklim dalgalanmaları Akdeniz Havzası türlerinin filocoğrafik tarihi üzerinde derin izler bırakmıştır. Literatür incelendiğinde Anadolu coğrafyasında dağılım gösteren Bufo bufo tür grubuna ait türlerin (Bufo bufo ve Bufo verrucosissimus) Akdeniz Bölgesi içerisindeki sistematik belirsizliği göze çarpmaktadır. Son yıllarda yayınlanan farklı moleküler çalışmalar bu bölgede dağılım gösteren tür için farklı sonuçları işaret etmiştir. Yapılan bu tez çalışmasında ise varolan belirsizliğin çözüme kavuşturulması hedeflenmiştir. Bu kapsamda, Akdeniz ve Ege Bölgesi sınırları içerisindeki 8 ilden toplanan 23 örnekten ve GenBanktan elde edilen mtDNA (16S ve Sitokrom b) ve nDNA (RPL3) dizilerine dayalı filogenetik analizler (Maksimum Olasılık ve Bayesian Analizi) gerçekleştirilmiştir. Mitokondriyal DNA dizileriyle yapılan analizler sonucunda Akdeniz Bölgesi sınırlarına dahil illerdeki örneklerin Bufo verrucosissimus, Ege Bölgesi illerindeki örneklerin ise Bufo bufo türüne ait olduğu tespit edilmiştir. Nüklear DNA dizileriyle yapılan analizlerde ise örnekler tek bir ana dal üzerinde kümelenmiş ve net bir ayrım gözlenmemiştir. Ayrıca, mitokondriyal DNA gen bölgelerine ait ağaçlarda, Akdeniz Bölgesi içerisinde Antalya ve diğer illerin arasında bir farklılaşma olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Anatolia and especially Mediterranean Basin is an ideal laboratory for phylogeographic and biogeographic studies. The collicion of the different tectonic plates and climatic oscillations in Quarternary Period left signature on the phylogeogrophical histories of the inhabiting species in Mediterranean Basin. As literature is investigated, the systematic uncertainty of the species (Bufo bufo and Bufo verrucosissimus) belonging to Bufo bufo species group distributing in Anatolia is outstanding in the Mediterranean Region. In recent years, different published molecular studies has pointed different results for the species distributing in this region. In this thesis, it is aimed to resolve the systematic uncertainty. In this context, phylogenetic analyses were performed (Maximum Likelihood and Bayesian Inference) with mitochondrial DNA (16S and Cytb) and nuclear DNA (RPL3) sequences of individuals that sampled from 8 different provinces in the border of Mediterranean and Aegean Regions and also sequences obtained from GenBank. As a result of mitochondrial DNA sequence analyses, the samples of Mediterranean Region are determined as Bufo verrucosissimus whereas Aegean region as Bufo bufo. As to the results of nDNA sequence analyses, all samples were nested within the same branch and not a clear seperation observed. Also, a differentation was seen between Antalya and other provinces on the trees of mitochondrial DNA markers for Mediterranean Region.