Arap kahvesi (Coffea arabica) meyvesinin biyolojik aktivitesinin belirlenmesi
The son of the biological activity of the coffea arabica(Coffea arabica) fruit
- Tez No: 578643
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
İlk defa Etiyopya'da keşfedilen kahvenin büyüleyici aroması ve tadı bütün kıtalara yayılmıştır. Bugün hala insanların vazgeçilmez rutini olan kahve tüm Dünya'da en çok tüketilen alkolsüz içecektir. Değişen alışkanlıklar, yaşam standartları ve modern hayatın yoğunluğuyla insanlar sosyalleşmek ve farklı aromaları denemek için kahve zincirlerinin dükkânlarına günün her saatinde uğramaktadırlar. Kahveye olan ilgi, zincirlere olan talep ve keşfinden itibaren hep tüketilen kahve bu tezin konusunun ortaya çıkmasında önemli sebeplerdendir. Kahvenin hepatoprotektif etkisini ise siroz gelişiminde hepatit B ve C enfeksiyonunun teşvik edici etkilerini antagonize ettiği ve alkolden alkolik olmayan siroza karşı koruyucu bir etkisi olduğunu Benoit ve ark. 2001 yılında rapor etmişlerdir.Kahve çekirdekleri sıcak su özütlerinin bileşenlerinden biri olan kafeinin, antiherpetik bir etkinliğe sahip olduğu bildirilmiştir.Bizim çalışmamız da, Arap Kahvesi (Coffea arabica)'nın Su, Metonol, Diklorometan ve Hekzan özütlerinin oksidatif nedenli hasarlaradan DNA'yı koruduğu tespit edilmiştir. mikrodilisyon sonuçları Arap Kahvesi (Coffea arabica)'nın tıbbi açıdan kullanılabilir olduğunu endistüriyel ve farmakolojik anlamda yapılacak olan daha detaylı çalışmalar ile fayda sağlıyacağı anlaşılmıştır. TAS ve TOS seviyelerine bakıldığında ise, Arap Kahvesi (Coffea arabica)'nın Su, Metonol, Diklorometan ve Hekzan özütlerinin çok iyi antioksidan etki gösterdiği ve oksidan seviyesinin normal düzeyde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
For the first time in ethiopia, the aroma and taste of the abandoned cabbage spread throughout the whole continent. Today, coffee, which is still an indispensable routine of people, will drink the most consumed alcohol in the whole world. Changing habits, living standards and the intensity of modern life, people are going to coffee shops every hour of the day to socialize and try different flavors. The interest in the coffee shop has always been consumed since the demand and discovery of the chains, which is an important reason for the emergence of this project. Benoit et al Reported in 2001 that the hepatoprotective effect of the catheter is antagonizing the promoting effects of hepatitis B and C infection in the development of cirrhosis and a protective effect against alcoholic non-alcoholic cirrhosis. Prevention of various diseases, coffee will add value. Caffeine, one of the components of coffee beans' hot water extracts, has been reported to have an antiherpetic activity.Our study also, Coffea Arabica (Coffea arabica) Water, Methonol, Dichloromethane and Hexane extracts were found to protect DNA from oxidative damage. Results of the microdilution It was understood that Coffea Arabica (Coffea arabica) would be beneficial in medical and pharmacological terms with more detailed studies. When the TAS and TOS levels were examined, it was found that the water, methanol, dichloromethane and hexane extracts of Coffea Arabica showed very good antioxidant effect and the oxidant level was normal.