Investigation of diffusional properties of active packaging polymer films and their applications on kaşar cheese
Aktif ambalaj polimer filmlerinin difüzyon özelliklerinin incelenmesi ve kaşar peynir uygulamaları
  1. Tez No: 578646
  2. Yazar: SEVGİN DIBLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Food Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu tez, aktif polimer filmlerden antimikrobiyallerin difüzyon kinetiğini ortaya koymak amacıyla başlatılmıştır. Çalışmada, antimikrobiyal aktif filmlerin bariyeri, termal ve mekanik özellikleri, antimikrobiyal özellikleri ve bir gıdaya uygulanma çalışmaları da gerçekleştirilmiştir. Bu aktif ambalajları oluşturmak amacıyla, nisin, potasyum sorbat, gümüşlendirilmiş zeolit ve kitosan kullanılarak sırasıyla N-, PS-, AgZeo- ve CTS-filmleri elde edilmiştir. Nisin ve potasyum sorbat difüzyon katsayılarının (Dn ve Dps) pH, aw ve sıcaklıktan etkilendiği görülmüştür. Gümüşlendirilmiş zeolitin (DAg) difüzivitesinin en düşük ve pH ve sıcaklığa bağlı olduğu görülürken, kitosanın antimikrobiyal filmlerden difüzyonu tespit edilememiştir. Antimikrobiyallerin difüzivitesinin sıcaklık bağımlılığı Arrhenius tipi model kullanılarak da değerlendirilmiştir ve DAg aktivasyon enerjisinin, diğer katsayılara göre, daha yüksek ve 34.16 kJ/mol değerinde olduğu hesaplanmıştır. ve antimikrobiyallerin Kaşar peynirinin yüzeyine difüzyonunda en düşük değerin AgZeo-filme ait olduğu belirlenmiştir. Antimikrobiyallerin polimer film içine dahil edilmesi, filmlerin özellikleri üzerinde olumsuz etkilerle sonuçlanmamıştır. Bu çalışma son olarak Kaşar peynirini paketlemek için antimikrobiyal filmlerin uygulanması adımını içermektedir. Antimikrobiyal filmlerin kullanımı Kaşar peynirinin raf ömrünü iki kat arttırdığı gözlemlenmiştir. Bu nedenle, bu bulgular ışığında incelenen tüm aktif filmlerin bir gıda ambalaj malzemesi olarak kullanılabileceğini ortaya koyulmuştur
Özet (Çeviri)
The thesis was started up to present the diffusion kinetic of antimicrobials from active polymer films. The barrier, thermal and mechanical and, the antimicrobial properties, and application of the antimicrobial active films were also analyzed. Nisin, potassium sorbate, silver substituted zeolite and chitosan were the antimicrobials used in the active films to form N-, PS-, AgZeo- and CTS-films, respectively. It was seen that diffusivity constants of nisin and potassium sorbate (Dn and Dps) were affected by the pH, aw and temperature. Diffusivity of silver substituted zeolite (DAg) was the lowest of all and depended on pH and temperature; however diffusion of chitosan from antimicrobial films was not detected. Temperature dependence of diffusivity of antimicrobials was evaluated using the Arrhenius type model showed the activation energy of DAg was the highest with a value of 34.16 kJ/mol, indicating the highest temperature sensitivity. Diffusion of antimicrobials to the surface of the Kaşar cheese was checked, and the lowest detection belonged to AgZeo-film. Incorporation of antimicrobials into polymer film was not ended with adverse effects on the properties of the films. The study was completed by applying antimicrobial films to pack Kaşar cheese, and they were stored at 5, 15 and 25°C. Usage of antimicrobial films improved the shelf life of Kaşar cheese twice. Hence, it was possible to state that all active films studied could be used as a food packaging material.