Hemşirelik eğitiminde üç boyutlu yazıcıların kullanımı: Fallot tetralojisini öğrenmede etkisi
The use of three dimensional printers in nursing education: its effect on learning tetralogy of Fallot
  1. Tez No: 578686
  2. Yazar: NUR DENİZ EYÜPOĞLU KARAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM KÜRTÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma hemşirelik öğrencilerinin eğitiminde üç boyutlu yazıcıların kullanımının öğrenmeye etkisini ölçmek amacıyla deneysel çalışma olarak planlanmıştır. Çalışma Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü'nde okuyan 35 kişiden oluşan bir kontrol ve 35'er kişiden oluşan iki deney grubundan oluşmaktadır. Verilerin toplanmasında kişisel bilgi formu, eğitim bilgi formu, memnuniyet formu ve ünite izlem formları kullanılmıştır. Kontrol grubunda ders müfredata uygun olarak sözel şekilde işlenmiştir. Deney gruplarından birine üç boyutlu modelle eğitim verilmiş, diğerine ise tam öğrenme modeline göre eğitim verilmiştir. Veriler SPSS 22 programı ile değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda son test sonuçları incelendiğinde gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmıştır (p0.05). Eğitim sonrası 15. günün sonuçları incelendiğinde gruplar arasında yine istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır (p0.05). Eğitim sonrası 30. günün sonuçları incelendiğinde gruplar arasında yine istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır (p0.05). 3b model grubunun eğitimden memnuniyetleri 92.24±13.57 ortalamasıyla yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was planned experimentally to measure the effect of using three dimensional printers on learning during the education of nursing students. It consisted of three groups such as one control including 35 individuals and two experimental groups each including 35 individuals who were studying in Gumushane University Faculty of Health Sciences Nursing Department. Personal information form, educational information form, satisfaction form and unit follow-up forms were used for data collection. In control group, the course was studied verbally in accordance with the curriculum. One of the experimental groups was given training with a three dimensional model; and the other was trained according to whole learning model. Data were assessed by SPSS 22 program. When post test results were examined at the end of the study, a significant difference was found between the groups (p0.05). According to the results at 15 days after training, a statistically significant difference was found between the groups (p0.05). The results at 30 days after training showed significant differences between both groups (p0.05). Satisfaction of 3d model group from training was found to be high with a mean value of 92.24±13.57.