Asarsuyu Deresi'nde su ve balık dokularında ağır metal birikiminin belirlenmesi
Determination of heavy metal accumulation in water and fish tissues in Asarsuyu Stream
  1. Tez No: 578704
  2. Yazar: ASIM SARUHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE GÜLSÜN KIRANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Asarsuyu Deresi, Batı Karadeniz Bölgesinde yer alan Büyük Melen Havzası'nın önemli akarsu kaynaklarından biri olup, ciddi derecede kentsel ve endüstriyel kirlilik baskısı altında bulunmaktadır. Sunulan çalışma kapsamında, Asarsuyu Deresi'nde sıcaklık, çözünmüş oksijen, tuzluluk, EC, pH, çeşitli anyon ve katyonlar ile ağır metaller gibi fiziksel ve kimyasal parametrelere göre su kalitesinin belirlenmesi, ayrıca alanda yoğun olarak bulunan balık türleri Squalius pursakensis ve Barbus tauricus türlerinin kas, karaciğer ve solungaç dokularında ağır metal birikiminin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında, Asarsuyu Deresi'nin üç farklı noktasında su ve balık örneklemeleri Şubat-Ekim 2018 döneminde mevsimsel olarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, Asarsuyu Deresi'nin fiziksel ve inorganik kimyasal parametreler yönünden 4. Sınıf (Çok Kirlenmiş) su kalite sınıfında olduğunu göstermektedir. Suda azotlu bileşikler ve çözünmüş oksijenin, kritik değerlerde olduğu belirlenmiştir. Alüminyum, demir ve çinkonun suda en yoğun bulunan kirletici metaller olduğu, ancak bu metallerin konsantrasyonunun canlılar için letal düzeylere ulaşamadığı saptanmıştır. İncelenen balık türlerinde özellikle karaciğer dokusunda demir ve alüminyum miktarının yüksek olduğu, civanın sınır değerlere yaklaştığı, kadmiyum ve kurşunun bu değerleri aştığı belirlenmiştir. Alanda kirliliğin engellenebilmesi için, Asarsuyu Deresi'ne özellikle kentsel ve endüstriyel atıksu deşarjının önlenmesi, sanayi tesislerinin ve arıtma tesislerinin etkin kontrolünün sağlanması, gübre ve pestisit kullanımının kısıtlanmasının uygun olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Asarsuyu Stream, one of the major river resources of the Büyük Melen Basin in the Western Black Sea Region, is under severe urban and industrial pollution pressure.In this study, it was aimed to determine water quality depending on physical and chemical parameters such as temperature, dissolved oxygen, salinity, EC, pH, various anions and cations and heavy metals in Asarsuyu Stream as well as to determine heavy metal accumulation in liver and gill tissues of fish species Squalius pursakensis and Barbus tauricus.Within the scope of the present study, sampling of water and fish was carried out seasonally in February-October 2018 at three different points of Asarsuyu Stream.The results indicated that Asarsuyu Creek was in Class 4 (Very Polluted) water quality class in terms of physical and inorganic chemical parameters.Nitrogenous compounds and dissolved oxygen in the water were found to be at critical values.It was determined that aluminum, iron and zinc were the most abundant pollutant metals in the water; however, the concentration of these metals did not reach lethal levels for living beings. In addition, it was determined that the amount of iron and aluminum was high in the liver tissue, mercury approached the limit values and cadmium and lead exceeded these values in the fish species studied. In order to control pollution in the area, it is considered appropriate to prevent especially the discharge of urban and industrial wastewater to Asarsuyu Stream, to ensure effective control of industrial plants and treatment plants, and to limit the use of fertilizers and pesticides.