Sinop ili trol teknelerinin birim av gücü ve ekonomik yapısının incelenmesi
Investigation of unit fishing power and economic structure of trawlers in Sinop province
- Tez No: 578705
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENNAN YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez çalışması, Sinop ili ve ilçelerinde Trol avcılığı yapan teknelere ilişkin sosyo-ekonomik durumunu ortaya koymak maksadıyla, 2018-2019 balıkçılık sezonunda gerçekleştirilmiştir. Araştırmada Sinop iline kayıtlı trol teknelerinin avcılık faaliyetine katkısı, birim av güçlerinin tespiti, ekonomik analizi ve Sinop trol balıkçılığının gelir gider tablosu çıkarılarak, mevcut sosyo-ekonomik durumun analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgularla Sinop trol balıkçılığının başarılı ya da zayıf noktaları tespit edilmeye çalışılmıştır. Sinop İline kayıtlı olan 21 adet trol teknesi tespit edilmiş olup bunların içinden aktif dip trolü balıkçılığı yapan rastgele 8 tanesi ile yüzü yüze görüşme ve anket yoluyla çalışma yürütülmüştür. Veri paylaşımı yapmayı kabul etmeyen 3 tekne çıkarılarak, kalan 5 teknenin verileri birincil veri olarak değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında incelenen trol teknelerinin bürüt hasılaları sırasıyla; 563.990,00 TL, 471.075,00 TL, 488.405,00 TL, 644.155,00 TL ve 300.675,00 TL, toplam yıllık İşletme masrafları sırasıyla; 497.606,00 TL, 428.647,00 TL, 438.647,00 TL, 510.801,00 TL ve 268.852,00 TL, net kârları sırasıyla; 66.384,00 TL, 42.995,00 TL, 49.758,00 TL, 133.354,00 TL ve 31.823,00 TL olarak tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda örneklenen teknelerin 2018-2019 av sezonunda kârlı oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study was carried out in 2018-2019 fishing season in order to reveal the socio-economic status of the trawling boats in Sinop province and districts. In this research, contribution of trawlers registered to Sinop province to fishing activity, determination of unit fishing forces, economic analysis and income and expense table of Sinop trawl fishing were analyzed and current socio-economic situation was analyzed. As a result of the research, successful or weak points of Sinop trawl fishery were tried to be determined. 21 trawl boats registered to Sinop province were identified and 8 of them engaged in active bottom trawl fishing were conducted through face to face interviews and questionnaires. The three boats that refused to share data were removed and the remaining 5 boats were evaluated as primary data. Gross yields of trawlers examined in the scope of the study are as follows; 563.990,00 TL, 471.075,00 TL, 488.405,00 TL, 644.155,00 TL and 300.675,00 TL, the total annual operating costs are respectively; TL 497,606,00, TL 428,647,00, TL 438,647,00, TL 510,801,00 and TL 268,852,00, respectively, with net profits of the following; 66,384,00 TL, 42,995,00 TL, 49,758,00 TL, 133,354,00 TL and 31,823,00 TL respectively. As a result of the study, it was found that the sampled boats were profitable in the 2018-2019 fishing season.