Noktalı inci balığı alburnoıdes coskuncelebıı asarsuyu deresi (Düzce) populasyonunun yaşam döngüsü özelliklerinin belirlenmesi
Determination of life-history traits of western blacksea spirlin alburnoides coskuncelebii population in asarsuyu stream (Düzce, Turkey)
  1. Tez No: 647406
  2. Yazar: NESLİHAN ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE GÜLSÜN KIRANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Alburnoides cinsi, hızlı akan ve iyi oksijenlenmiş berrak sularda yaşayan, küçük boyutlu bir cyprinid türlerini içermektedir. Alburnoides cinsine ait türler, su kirliliğine karşı toleransı düşük olduğu için, çevre kalitesinin biyolojik bir indikatörü olarak kabul edilmektedir. Alburnoides coskuncelebii ekonomik açıdan önemli bir balık türü olmadığından, bu türün yaşam döngüsü özelliklerine ilişkin bilgiler oldukça kısıtlıdır. Sunulan çalışmada; Türkiye'nin Batı Karadeniz bölgesinde yer alan Büyük Melen Nehri'nin kollarından biri olan Asarsuyu Deresi'nde yaşayan endemik A.coskuncelebii populasyonunun yaşam döngüsü incelenmiştir. Çalışma kapsamında, elektroşok yöntemi kullanılarak Temmuz 2018-Haziran 2019 döneminde aylık periyotlarla 296 adet A. coskuncelebii örneği avlanmıştır. İncelenen örneklerin total boylarının 28,24-117,51 mm, ağırlıklarının ise 0,201-19,314 g yaşlarınının arasında 0-IV arasında değiştiği saptanmıştır. Örneklemde E:D oranı 1:1,04 olarak hesaplanmıştır. Beklenen Mendel oranı olan 1:1'den sapmasının önemli olmadığı saptanmıştır. İncelenen örneklerin boy ağırlık ilişkisinde b değeri 3'ten büyük bulunmuş, dolayısıyla A. coskuncelebiii popülasyonunda büyümenin pozitif allometrik tipte olduğu belirlenmiştir. GSI ve yumurta çapı ölçümlerinden elde edilen verilere göre populasyonun üreme dönemi Nisan-Ağustos ayları arasında olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Genus Alburnoides includes a small-sized cyprinid species which inhabits fast flowing and well-oxygenated clear waters. It is considered as biological indicator of environmental quality due to its low tolerance to water pollution. Since it has no commercial value, there is limited information about life-history traits about A. coskuncelebii. In the presented study, life-history traits of the endemic A. coskuncelebii population living in Asarsuyu Stream which is one of the tributaries of Büyük Melen River was analyzed. Totally 296 A.coskuncelebii specimens were caught monthly between July 2018 and June 2019 by electrofishing. It is determined that total lengths of the studied samples change between 28.24 and 117.51 mm,their weight changes between 0.201 and 19.314 g and on the other hand their ages change between 0-IV. The overall sex ratio (M:F) was calculated as 1:1.04. The sex ratio was not found significantly different than the ideal sex ratio of 1:1. The length-weight relationship of the specimens was found higher than 3. Therefore, positive allometric the growth model was determined for examined A. coskuncelebii population. According to the obtained data on GSI and egg diameter, it is concluded that spawning period of the population was between April and August.