Çivit otu (Isatis tinctoria L.) bitkisinden elde edilen doğal boyanın sitotoksik aktivitesinin araştırılması
Investigation of the cytotoxic activities of natural dyeobtained from (Isatis tinctoria L.) indigo plant
- Tez No: 578706
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Türkiye'de boya maddesi içeren ve boyama özelliğine sahip çok sayıda boya bitkisi bulunmaktadır. Mavi renk, çivit otu (Isatis tinctoria L.) ve indigo bitkisi (Indigofera indica Lam.) olmak üzere başlıca iki temel kaynaktan elde edilmektedir. Mardin yöresinde yaygın olarak üretilen yöre halkı için ciddi bir gelir kaynağı olan mavi bademler yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.Üreticilerin hayalet ,şekersiz diye adlandırdıkları bu badem şekerlerini renklendirmek için lahor ağacının köklerinden elde edilerek yapıldığı ifade edilmektedir.Yapılan araştırmamızda üreticini iddiasının aksina bunun çivit boyası olduğunu,sentetik olarak üretildiğini ve yurtdışından ithal edildiği saptanmıştır.Ve bu boyanın genel olarak tekstil boyası olarak kullanımının yaygın olduğu gıda boyası olarak sadece mavi badem şekeri üretiminde kullanıldığı görülmüştür. Bu nedenle gıda boyası olarak kullanılan sentetik çivit otu yerine doğal olan I. tinctoria L.' nın badem şekerini renklendirmede kullanılabileceğini göstermek için sitotoksik bir etkiye sahip olup olmadığı araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla I. tinctoria L. hücre kültür yöntemiyle sitotoksisitesi araştırılmıştır. MTT canlılık testi uygulanmıştır. I. tinctoria L. yaprak özütünün H1299 hücreleri canlılık oranı üzerinde sitotoksik etki göstermeyip hücre sayısını arttırmıştır. I.tinctoria L. yaprak özütünün H1299 hattı üzerine ve HUVEC hücreleri üzerinde sitotoksik olmadığı bulunmuştur
Özet (Çeviri)
There are a lot of 'dye plants' which contais painting materials that allow us to paint in Turkey. The blue color is derived from two major sources: Dyer's woad Indigofera tinctoria and indigo plant İsatis tinctoria L. Blue almondsare widely produced in Mardin region, a remarkable source of income and it attracts the attention of local and foreign tourists. Manufacturers use roots of Lahore tree to color these almond candies which are called ghots, sugarless. In our research we detected this is indigo dye, synthetically produced and imported from abroad on the contrary of manufacturer's iddaa. This dye is generally used in the textiles but has only seen in produced blue almond candies as food dye. Therefore, the aim of this study is to show coloring almond candies can be used to natural I. tinctoria L. that whether it has a cytotoxic effect instead of using synthetic Dyer's woad which used in food colouring. For this purpose, cytotoxicity was investigated by isatis tinctoria cell celture method. MTT vitality test was applied. While I. tinctoria L. leaf extract H1299 cells did not show cytotoxic effect on the viability ratio, in increased cell proliferation. On the HUVEC cells it made fluctuations and showed a partial cytotoxic effect I. tinctoria L. leaf extrach was found to be non-cytotoxic on the H1299 line and on HUVEC cells.