Yapraklı ağaçlardan üretilen masif panel levhaların bazı teknolojik özelliklerine taslak kesiş yönünün etkisi.
The effect of lath shear direction on some technological properties of edge-glued panel produced from hardwoods
- Tez No: 578707
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL İBRAHİM ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odun Mekaniği ve Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışmasında yapraklı ağaçlar kullanılarak üretilmiş masif panel levhalarının bazı fiziksel ve mekanik özellikleri üzerine kesiş yönünün etkisi araştırılmıştır. Masif panel levhaları Düzce bölgesindeki özel bir kereste fabrikadan temin edilmiştir. Masif panel levhalarının üretiminde, taslaklar için uç uca parmak birleştirme, latalar için ise yan yana düz birleştirme yöntemi kullanılmıştır. Deney örnekleri kullanılarak fiziksel özelliklerden rutubet ve yoğunluk testleri, mekanik özelliklerden liflere paralel ve dik yönde eğilme direnci, eğilmede elastikiyet modülü, çekme direnci ve şok direnci ile liflere dik yönde Brinell sertlik değerleri tespit edilmiştir. Masif panel levhalarına ait fiziksel özelliklerden denge rutubet miktarı % 9,68-10,28 arasında değiştiği görülmüştür. Bu levhalara ait hava kurusu yoğunluk değerleri ise kayın için 0,695 g/cm3, meşe için 0,682 g/cm3, iroko için 0,666 g/cm3 ve sapelli için 0,645 g/cm3 olarak bulunmuştur. Üretilen masif panel levhalarının mekanik özellikleri bakımından ağaç türleri arasında anlamlı farklılıkların olduğu belirlenmiştir. Genel olarak en yüksek direnç değerleri kayın masif panel levhalarında elde edilmiştir. Ancak liflere dik yöndeki eğilmede elastikiyet modülü bakımından meşe levhaları diğer tüm levhalardan daha yüksek bulunmuştur (1080 N/mm2). İroko ve sapelli masif panel levhalarının mekanik özellikleri birbirine yakın bulunmuştur. En düşük direnç değerleri sapelli levhalarında gözlenmiştir.Kesiş yönü bakımından üretilen masif panel levhalarına ait liflere dik yöndeki Brinell sertlik değeri, liflere paralel dinamik eğilme (şok) direnci ve liflere paralel yöndeki eğilmede elastikiyet modülü değerleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Genel olarak radyal kesiş yönde üretilmiş masif panel levhalarında en yüksek mekanik özellikler elde edilmiştir. Ancak standart ve teğet levhalara ait liflere paralel yöndeki ortalama çekme direnci değerleri radyal levhalardan daha yüksek olduğu görülmüştür. Liflere paralel dinamik eğilme (şok) direnci hariç en düşük değerler teğet levhalarda bulunmuştur. Ağaç türü ve kesiş yönü etkileşiminde liflere paralel yöndeki eğilme ve çekme direnci ile eğilmede elastikiyet modülü değerleri en yüksek kayın-teğet masif panel levhalarında gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is to investigate the effect of cutting direction on some physical and mechanical properties of edge-glued panel produced by using hardwoods. Edge-glued panel boards are provided from a lumber factory located in Düzce. In the production of edge-glued panels, drafts are used to end-to-end finger jointing, while laths are used side-by-side flat joint method. By using the test samples, to determine physical properties; moisture and density tests, mechanical properties; parallel and vertical bending strength, modulus of elasticity, tensile strength and impact bending strength resistance and Brinell hardness values were determined. Its observed that one of the physical properties of the edge-glued panels, equilibrium moisture content vary between 9.68-10.28 %. The air-dried density values of these panels were obtained 0,695 g/cm3 for beech, 0,682 g/cm3 for oak, 0,666 g/cm3 for iroko, and 0,645 g/cm3 for sapelli. It was determined that there were significant differences between the tree species in terms of the mechanical properties of produced edge-glued panels. The highest strength values were obtained from beech edge-glued panel. However, the oak panels have showed higher modulus of elasticity than the other plates (1080 N/mm2). Mechanical properties of iroko and sapelli edge-glued panels were found close to each other. The lowest strength values were observed in sapelli panels. There was no significant difference among the Brinell hardness value perpendicular to the fibers of the edge-glued panels produced in the cutting direction, the dynamic bending strength parallel to the fibers and the modulus of elasticity in the bending direction parallel to the fibers. Generally, the highest mechanical properties were obtained for edge-glued panels produced in the radial cutting direction. However, the average tensile strength values in parallel to the fibers of the standard and tangent panels were found to be higher than the radial panels. Except for the impact bending (shock) strength parallel to the fibers, the lowest values were found in the tangential panels. In term of wood type and cutting direction, the highest values were observed in beech-tangent edge-glued panels for bending strength and tensile strength and modulus of elasticity in parallel to the fibers.