Otomotiv fabrikalarında enerji verimliliği uygulamaları
Energy efficiency applications in automotive factories
  1. Tez No: 611333
  2. Yazar: GÖKHAN KILINÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ZEKİ BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ekonomik ve sosyal kalkınmanın en önemli bileşenlerinden biri olan enerji, teknolojik gelişmeler ve enerji kaynaklarının hızlı tükenmesiyle birlikte günümüzün en önemli sorunlarından biri haline gelmiştir. Tüm sektörlerde, özellikle sanayi sektöründe, işletmelerin giderlerini etkileyen faktörler arasında enerji harcamaları büyük bir paya sahiptir. Sanayi sektöründe tesislerde alınacak bazı önlemler ile enerjiyi daha verimli kullanarak enerji maliyetlerini azaltmak mümkündür. Bu çalışmada; enerji, enerji yoğunluğu, enerji verimliliği ve enerji yönetim sistemleri hakkında genel bilgi verilerek Türkiye'nin mevcut enerji genel durumu incelenmiş ve sektörel enerji analizleri yapılmıştır. Konut, ulaştırma ve sanayi sektörlerinde enerji maliyetlerini en aza indirmek için alınabilecek tasarruf önlemleri ve uygulanabilecek faaliyetler ele alınmıştır. Enerji tüketiminde en büyük paya sahip olan sanayi sektörü irdelenmiş, enerji verimliliği çalışmaları ve enerji tasarruf yöntemleri belirtilmiştir. Otomotiv fabrikaları ayrı bir başlıkta ele alınarak üretim süreçleri ve enerji kaynaklarının tüketimdeki payları hakkında genel bilgi verilmiştir. Enerji tüketimde yüksek paya sahip olan sistemler incelenmiş, tasarruf potansiyeli bulunan noktalarda yapılabilecek verimlilik çalışmaları belirtilmiştir. Otomotiv fabrikalarında soğutma suyu pompalarında debimetre kullanımı ve asansörlerde matris sürücü kullanımı ile elde edilebilecek enerji tasarrufu miktarları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy, one of the most important components of economic and social development, has become one of the most important problems of today with the technological developments and rapid depletion of energy resources. In all sectors, especially in the industrial sector, energy expenses have a large share among the factors affecting the costs of enterprises. In the industrial sector, it is possible to reduce energy costs by using energy more efficiently with some measures to be taken in the plants. In this study; giving general information about energy, energy density, energy efficiency and energy management systems, Turkey's general state of the existing energy is examined and sector-based energy analyzes had been performed. In order to minimize the energy costs in the residential, transport and industrial sectors, savings measures that can be taken and activities that can be applied have handled. The industrial sector, largest share in energy consumption, has been examined, the energy efficiency studies and energy saving methods have been stated. Automotive factories by handling in a separate title, general information have been given about production processes and share of energy resources in consumption. Systems having a high share in energy consumption have examined, efficiency studies that can be done at points with saving potential have stated. The energy saving amounts that can be obtained by use of flowmeter in the cooling water pumps and use of matrix drive in elevators have been calculated in the automotive plants.