Elektrik dağıtım sektöründe meydana gelen iş kazalarının incelenmesi ve işçilerin güvenlik kültürü algısının tespit edilmesi
Investigation of work accidents in the electricity distribution sector and determining the perception of the workers'safety culture
  1. Tez No: 702568
  2. Yazar: YASİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İMRAN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Yapılan bu çalışmada elektrik sektöründe yaşanmış iş kazalarının sebeplerini kazaların oluşmasında etkili olan parametreleri ve elektrik işlerinde kaza riskini artıran faktörler incelenmiştir. Yaşanmış iş kazaları toplumsal yönünün yanı sıra ekonomik yaşama, iş görene ve işverene de olumsuz yansıyan sonuçlar yaşatmaktadır. İş kazalarının daha az yaşanması ve hatta önlenebilmesi için yasalara tüzüklere ve yönetmeliklere dikkat edilmesi iş sağlığı ve güvenliği eğitiminde donanımlı olunması iş kazalarının nedenlerinin doğru analiz edilmesi, yeterli derecede önlem alınması ve alanda yeterli çalışmaların bulunmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Araştırma Muş il Müdürlüğü ve ilçeleri, Bitlis il Müdürlüğü ve ilçeleri ile Van ilinde yer alan elektrik dağıtım sektöründe çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Kültürü hakkındaki fikirlerini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada 75 sorudan oluşan anket formu kullanılmış ve istatistiksel analiz için IBM SPSS.20 yazılımından faydalanılmıştır. Anket 296 çalışan ile yüz yüze görüşme şeklinde 2020 yılı Temmuz-Aralık ayları arasında yapılmıştır. Verilerin analizinde istatistiksel yöntemlerden Shapiro-wilk testi, Kolmogrov-sminov testi, ANOVA testi, Kruskal Wallis testi, Ki-kare testi, Ortalama ve Standart Sapma, Frekans ve Yüzdelik Değerler ile Maksimum ve Minimum Değerler kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p≤0,05 olarak alınmıştır. Bu çalışmada; çalışanların tanımlayıcı özelliklerine ilişkin bulgulara yer verilmiştir. Çalışanların demografik özelliklerinin, iş kazası geçirme durumu arasında anlamlı bir fark oluşturup oluşturmadığı test edilmiştir test edilen hipotezler reddedilmiştir. Çalışanların demografik özelliklerinin İSG kültürü üzerindeki etkisine göre anlamlı düzeyde farklılık gösterip göstermediği test edilmiştir. Elektrik sektörü çalışanlarının eğitim durumu ile İSG kültür ölçeği arasında anlamlı bir fark oluşturduğu, elektrik sektörü çalışanlarının bu alandaki tecrübeleri ile İSG kültür ölçeği arasında anlamlı bir fark oluşturduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the causes of work accidents, the parameters that are effective in the occurrence of accidents and the factors that increase the risk of accidents in electrical works are examined. Experienced occupational accidents have negative consequences for economic life, employees and employers as well as their social aspects. It is necessary to pay attention to laws and regulations, to be equipped in occupational health and safety training, to analyze the causes of occupational accidents correctly, to take adequate precautions and to have sufficient studies in the field in order to experience less and even prevent occupational accidents. The research was carried out in order to determine the opinions of employees about Occuputional Health and Safety (OHS) Culture in the electricity distribution sector in Muş Provincial Directorate and its districts, Bitlis Provincial Directorate and its districts and Van province. A questionnaire consisting of 75 questions was used in the research and IBM SPSS.20 software was used for statistical analysis. The survey was conducted in the form of face-to-face interviews with 296 employees between July and December 2020. Shapiro-wilk test, Kolmogrov-Sminov test, ANOVA test, Kruskal Wallis test, Chi-square test and descriptive statistics: mean , standard deviation, frequency and percentile , maximum and minimum values were used in the analysis of the data. Statistical significance level was taken as p≤0.05. In this study; the findings regarding the descriptive characteristics of the employees are included. It was tested whether the demographic characteristics of the employees make a significant difference between the status of having a work accident, and the tested hypotheses were rejected. It has been tested whether the demographic characteristics of the employees differ significantly according to the effect on the OHS culture. It has been determined that there is a significant difference between the education level of the electricity sector employees and the OHS culture scale, and also there is a significant difference between the experience of the electricity sector employees in this field and the OHS culture scale.