Telekomünikasyon sektöründe Fine-Kinney, FMEA, HRNS yöntemleri kullanılarak risklerin değerlendirilmesi
Assessment of risks using Fine-Kinney, FMEA, HRNS methods in the telecommunication industry
- Tez No: 878391
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA BARIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Halk Sağlığı, Kazalar, Industrial and Industrial Engineering, Public Health, Accidents
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
İş hayatı günlük yaşantımızın büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte, değişik makine ve teçhizatların ortaya çıkması, eğitimlerin yetersiz kalması, gereken yasal düzenlemelerin zamanında gerçekleştirilememesi, sosyokültürel ortam ve gelişmeler, iş sağlığı ve güvenliği sorunlarının artmasına neden olmaktadır. İş kazaları ve meslek hastalıkları şeklinde ortaya çıkan bu sorunlar zamanla bireysel, örgütsel ve toplumsal kayıplara dönüşebilmekte, insan yaşamını kolaylaştırmaya yönelik olarak ortaya çıkan her yenilik, aynı zamanda çalışanlar için güvenlik ve sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Telekomünikasyon sektöründe ortaya çıkan iş güvenliği riskleri altyapı planlaması ile başlamaktadır. Telekomünikasyon sektöründe altyapı işlerinde çalışan işçiler; İnşaat, malzeme taşıma, yüksekte çalışma, olumsuz iklim koşullarında çalışma ve daha birçok ciddi fiziksel riskin yanı sıra, teknik ekipman kullanımı sonucu ortaya çıkan elektromanyetik alanlara maruz kalma sonucu ortaya çıkan kimyasal riskler ve aşağıdaki nedenlerden kaynaklanan psikososyal risklerden de etkilenmektedir. Zorlu çalışma koşullarının bir sonucu çalışma şartları mobbing, vardiyalı çalışma ve gece çalışması gibi. Bu çalışmanın amacı, telekomünikasyon dağıtım tesislerinin saha denetimlerinin yapılarak, sonucunda ortaya çıkabilecek tehlike ve risklerin belirlenmesinin yanı sıra kurulum, kullanım, bakım ve onarım gibi tüm aşamalarda ortaya çıkabilecek tehlike ve risklerin değerlendirilmesidir. Bu tesislerde kullanılan ekipmanların incelenmesi, sökülmesi ve buna göre alınabilecek önlemlerin belirlenmesidir. Çalışmanın iş güvenliği açısından sektörlere özgü hassasiyetlerin belirlenmesinde faydalı olacağı düşünülmektedir. Türkiye'deki elektrik dağıtım tesislerinin iş sağlığı ve güvenliği açısından incelenmesi amacıyla, X Elektrik Dağıtım A.Ş. örnek olarak alınmıştır. İlk aşamada, X Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin çevresel koşullarını değerlendirmek adına ortam ölçümleri gerçekleştirilecektir. Ardından, şirketin iş sağlığı ve güvenliği standartlarını belirlemek ve iyileştirmek amacıyla HRNS, FMEA ve Fine-Kinney yöntemleri uygulanmıştır. Bu yöntemler, potansiyel riskleri belirleme, değerlendirme ve önleme süreçlerine odaklanarak, iş sağlığı ve güvenliği standartlarını güçlendirmek üzere tasarlanmıştır. Sonuç olarak, iş sağlığı ve güvenliği, telekomünikasyon sektöründe sadece yasal bir gereklilik değil, aynı zamanda çalışanların güvenliği ve iş sürekliliği için kritik bir öneme sahiptir. İşverenler, çalışanlarına güvenli bir çalışma ortamı sağlamak ve İSG standartlarına uymak için sürekli çaba sarf etmelidirler.
Özet (Çeviri)
Business life constitutes a large part of our daily lives. Nowadays, with the development of technology, the emergence of different machines and equipment, inadequate training, failure to implement the necessary legal regulations on time, socio-cultural environment and developments lead to an increase in occupational health and safety problems. These problems, which occur in the form of work accidents and occupational diseases, can turn into individual, organizational and social losses over time, and every innovation that emerges to facilitate human life also brings safety and health problems for employees. Occupational safety risks that arise in the telecommunications sector begin with infrastructure planning. Workers working in infrastructure works in the telecommunications sector; In addition to serious physical risks such as construction, material handling, working at height, working in adverse climatic conditions and many more, it is also affected by chemical risks arising from exposure to electromagnetic fields resulting from the use of technical equipment and psychosocial risks arising from the following reasons. As a result of difficult working conditions, working conditions such as mobbing, shift work and night work. The purpose of this study is to conduct field inspections of telecommunication distribution facilities and determine the hazards and risks that may arise as a result, as well as to evaluate the hazards and risks that may arise at all stages such as installation, use, maintenance and repair. It is to examine and dismantle the equipment used in these facilities and determine the precautions that can be taken accordingly. It is thought that the study will be useful in determining sector-specific sensitivities in terms of occupational safety. In order to examine the electricity distribution facilities in Turkey in terms of occupational health and safety, X Elektrik Dağıtım A.Ş. taken as an example. In the first stage, environmental measurements will be carried out to evaluate the environmental conditions of X Elektrik Dağıtım A.Ş. Then, HRNS, FMEA and Fine-Kinney methods were applied to determine and improve the company's occupational health and safety standards. These methods are designed to strengthen occupational health and safety standards by focusing on the processes of identifying, assessing and preventing potential risks. As a result, occupational health and safety is not only a legal requirement in the telecommunications industry, but also critical for employee safety and business continuity. Employers must make continuous efforts to provide a safe working environment for their employees and comply with OSH standards.