Bir havayolu şirketinde sürdürülebilir kurumsal karne yaklaşımına dayalı performans değerlendirme
The sustainable balanced scorecard approach based performance evaluation in an airline company
  1. Tez No: 578775
  2. Yazar: HATİCE ÜRKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNEM BÜYÜKSAATÇI KİRİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Havacılık sektörünün küresel ekonomiye sağladığı doğrudan ve dolaylı katkı nedeniyle havayolu şirketlerinin performansını ölçmek, rekabetçi pazar için kritik öneme sahiptir. Bu tez çalışmasında Türkiye'nin önde gelen bir havayolu şirketinin kendi prensiplerine göre belirlediği kurumsal stratejilerinde ne derecede başarılı olduğunu anlamak adına performans değerlendirmesi yapılmıştır. Bu değerlendirme yapılırken sadece finansal göstergeler değil, kurumsal karne yaklaşımına eklenen sürdürülebilirlik perspektifi de dikkate alınarak Sürdürülebilir Kurumsal Karne yaklaşımına göre listelenmiş stratejik amaçlar üzerinden performans değerlendirmesi gerçekleştirilmiştir. Performans değerlendirmesi için, kuruma ait stratejik amaçlar arasındaki neden sonuç ilişkilerinin ortaya çıkarılması, etki ve önem ağırlık değerlerinin bulunması amacıyla çok kriterli karar verme yöntemlerinden bulanık DEMATEL yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Measuring the performance of the airline companies due to the direct and indirect contribution of the aviation industry to the global economy is critical for the competitive market. In this thesis, a performance evaluation was performed in order to understand to what extent the Turkish leading airline company has succeeded in the corporate strategies that were determined according to its own principles. During this evaluation, performance evaluation was carried out on the strategic objectives listed according to the Sustainable Balanced Scorecard approach, which also takes into account the sustainability perspective added to the balanced scorecard approach. The fuzzy DEMATEL method, which is one of the multi-criteria decision-making methods, was used in order to find out causal relations and degree of importance between strategic goals for performance evaluation.