Klasik müzik performansçılarında müzik algısı ve diğer müzik türlerine yönelik yaklaşımlar
Music perception among classical music performers and their approach towards other types of music
- Tez No: 578776
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİLER AKINCI
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu uygulama raporu klasik müzik performansçıları özelinde ele alınarak, müzik algısı ve diğer türlere yaklaşımlarını araştırmayı planlamıştır. Araştırma sırasında bu performansçıların farklı türlere herhangi bir önyargı ya da kalıpyargılarının olup olmadığı incelenmiştir. İki bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde müziğin insan yaşamındaki yeri, müzik algısı, müzik beğenisi, önyargı, kalıpyargı, müzikte kalıpyargı ve elitizim kavramlarına değinilmektedir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, Türkiye'nin çeşitli orkestralarında ve konservatuvarlarında görev alan 30 kadın 30 erkek sanatçı ile yüz yüze gerçekleştirilen görüşmeler ve bu görüşmelerden elde edilen sonuçlara yer verilmiştir. Çalışmada çıkan sonuçlar klasik müzik performansçılarının diğer türlere karşı hem önyargı hem de kalıpyargılarının var oluşu bağlamında yorumlanarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present dissertation study focuses on the classical music performers and aims to examine their music perception and approach to other musical genres. During the research, it was examined whether these performers have any prejudices or stereotypes for different genres. The first part of the study focuses on the concepts, music in human life, the perception of music, music taste, prejudice, stereotyping, and stereotyping and elitism in music. The second part of the study features the face-to-face interviews conducted with 30 female and 30 male artists involved in various orchestras and conservatories in Turkey and the results obtained from the interviews. The results of the study were analyzed by interpreting the responses of classical music performers in terms of both prejudice and stereotypes to other genres.