Mültecilerin yaşadıkları bölgelere yönelik Kızılay'ın gıda ve insani yardım lojistiği: Suriyeliler örneği
The red crescent's food and humanitarian logistics for refugees' areas: The case of Syrians
  1. Tez No: 578789
  2. Yazar: NAZLICAN DİNDARİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Ulaşım, İşletme, Public Administration, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Göç (hicret) insanlığın var olduğu ilk günden beri yaşamın her döneminde rastlanan ve ebediyete kadar da süreceği kaçınılmaz gerçeklikte olan bir olgudur. Beraberinde bazı mülteci ve sığınmacı kavramlarını akla getirmektedir. Türkiye son yıllarda benzer durum-lardan en fazla etkilenen ülkeler arasındadır. 2011 yılında Suriye'de meydana gelen iç savaş sonucunda, orada yaşamakta olan vatandaşların birçoğu komşu ülkeler başta olmak üzere Türkiye'ye kitleler halinde göç etmişlerdir. Bu mülteci akını karşısında STK'ların önemi artmış ve aralarındaki iş birliği ile koordinasyon zorunlu hale gelmiştir. Burada üzerinde durulması gereken esas konu Suriyeli mültecilere yapılan insani yardımların niteliği olmakla birlikte beslenme, barınma, sağlık, korunma ve güvenlik gibi ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamak amacıyla insani yardım lojistiğinin etkinliğinin sağlanması, süreçlerin doğru yönetilmesidir. Suriyelilere yapılan yardımların kapsamı belirlenerek bir başka boyutu olan yerel halkın bu durumdan nasıl etkilendiği ve lojistik süreçlerdeki ekonomik, sosyal, siyasi etkileri de göz önünde bulundurulmalıdır. Çalışmamızda Suriyeliler için yapılmış olan ve barınma merkezi olarak kullanılan kamplarda özellikle gıda yardımlarının ne şekilde yapıldığı üzerinde durularak aşama aşama incelenmiştir. Özelde Türk Kızılay'ının bu konuda yapmış olduğu çalışmaları irde-lemek amacıyla tarihçesi, ilkeleri ve değerleri ışığında sosyal yardım afet durumlarında görevleri ve insani yardım operasyonlarını nasıl yaptığı, lojistik süreçlerini ne şekilde yö-nettiği konusunda araştırma yapılmıştır. Suriyeli mültecilere insani yardım yapılırken lojistik süreçlerin aşamaları üzerinde durularak, Türk Kızılay'ı yetkilileri ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşme sonuçlarına göre belli başlı kıstaslar minvalinde bir çerçeve çizilerek bu süreçte yaşanan durumlar ve çözüm önerileri geliştirilmeye çalışılmıştır. Çalışmada, literatür taramasında veriler, kitaplar, makaleler, kaynaklar taranarak, yüz yüze görüşmeler yapılmış, nitel ve mülakat araştırma yöntemleri kullanılarak telefon görüşmeleri ve elektronik posta aracılığıyla bilgi toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Migration is a phenomenon that is found in every period of life since the first day of humanity and inevitable reality which will last until eternity. Together, the concept en-tails refugees and asylum-seekers. Turkey is among the countries most affected by simi-lar situations in recent years. In 2011, the civil war in Syria, caused many of the citizens who live there to flock into neighboring countries, specially Turkey. In the face of this influx of refugees, the importance of non-governmental organizations increased and coordination and cooperation between them reached a significant level. The main issue that needs to be considered here is the quality of humanitarian aid to Syrian refugees and ensuring the effectiveness of humanitarian logistics in order to meet the needs of nutrition, shelter, health, protection and security. The scope of the aid to Syrians should be determined and the impact of this situation on the local people with another dimension should be taken into consideration. Furthermore, the economic, social and political effects of the logistics processes should be taken into consideration. The camps, which were built for Syrians and used as shelter centers, were exami-ned in stages by focusing on how food aid was distributed. In order to examine the stu-dies carried out by the Turkish Red Crescent on this subject in particular, in the light of its history, principles and values, research has been carried out on how social assistance in disaster situations and humanitarian operations are conducted and how the logistics processes are managed. While humanitarian aid is provided to Syrian refugees, the stages of logistical processes are emphasized and a framework has been drawn. The main criteria according to the results of the semi-structured interviews conducted by the Turkish Red Crescent authorities and the problems and solutions offered in this process have been developed. In the study, data, books, articles and resources were searched, face to face in-terviews were conducted, and information was collected through telephone calls and e-mail using qualitative and interview research methods.