Determinants of the dynamic correlation patterns between stock prices and exchange rates
Hisse fiyatları ile döviz kuru arasındaki dinamik korelasyon örüntülerinin belirleyenleri
- Tez No: 578788
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NASİP BOLATOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Döviz kuru ve hisse senedi piyasaları tacirlerin ve yatırımcıların yoğun işlem yaptığı, iki önemli piyasadır. İlki hacim olarak en büyük piyasadır. Bu iki piyasa arasında ilişki olup olmadığı varsa nasıl bir ilişki olduğu yatırımcıların, firmaların ve finansal kurumların karar alıcılarının ilgilendiği bir konudur. Bu konu araştırmacıların da ilgisini çeken bir sorunsaldır. Literatürde bu ilişkinin teorik altyapısı genel olarak döviz kuru belirleme modellerinden, hisse senedinin açıklayıcı değişken olarak ele alındığı, akış odaklı geleneksel ve stok odaklı portföy dengesi modelleridir. Çoğu ampirik çalışmada bu modellerin öngörüleri değerlendirilmiştir. Bu çalışmada ER ve SPI değişkenleri arasındaki ilişkiye, VAR modeli ile dinamik nedensellik açısından, eşbütünleşim tekniği ile uzun dönemli denge ilişkisi açısından bakılmış ve sonuçların geleneksel ve stok odaklı modellerin öngörülerini destekleyip desteklemediği analiz edilmiştir. Sonuç olarak iki değişken arasında uzun dönemli ilişki bulunmamıştır. Kriz öncesi dönemde Granger nedenselliği bulgusuna rastlanmamıştır. Kriz öncesi dönem Brezilya ve Güney Afrika serilerinde ve kriz sonrası dönem Türkiye ve Güney Kore serilerinde hisse senedi fiyatlarının döviz kurunun Granger nedeni olduğu sonucuna varılmıştır. Bu bulgu portföy dengesi modellerinin öngörüsüyle uyumludur. Kriz sonrası dönem Çin, Hindistan ve Rusya serileri nde ise döviz kurunun hisse senedi fiyatlarının Granger nedeni olduğu sonucuna varılmış ve bu sonuçta akış odaklı geleneksel modelleri desteklemiştir. Varyans ayrıştırması analizi ve kolerasyon değerleri, iki değişken arasındaki ilişkinin kriz döneminde arttığını göstermektedir. Bu sonuç literatürdeki kriz dönemi ile ilgili çalışmaların sonuçlarıyla örtüşmektedir. Anahtar Kelimeler Döviz Kuru, Hisse Senedi, Eşbütünleşim, Granger Nedenselliği, VAR Modeli, Varyans Ayrıştırması Analizi, Etki Tepki Fonksiyonu Analizi
Özet (Çeviri)
The foreign exchange market and the stock market are two of the most important markets in which investors and investors participate. The first is the largest market in terms of transaction volume. The question of whether there is a relationship between the two markets is of interest to investors, traders, firms' decision-makers and policymakers of financial institutions. In this study, we investigated the relationship between ER and SPI variables in terms of dynamic causality with the VAR model, in terms of long-term equilibrium relationship with cointegration technique, and analyzed whether the results support the posits and implications of traditional and stock-oriented models. IR functions analysis, FEVD analysis tools were also used for further inference. Data is from selected emerging countries including BRICS countries. In order to examine the impact of the crisis period, time series were examined as three periods. The results indicate that there is no L-R equilibrium relationship between SPI and ER variables. Granger causality results are mixed. Before-crises period results indicate there is no causal relationship between ER and SPI variables. Brazil and South Africa during the crisis and Turkey and South Korea post-crisis period SPI leads to the ER. This result supports the proposal of portfolio balance models. After-crises period in China, India, and Russia, ER leads to SPI. This result supports the proposal of flow models. No two-way Granger causality was found in any case. Variance decomposition analysis and correlation coefficients indicate that the association between SPI and ER variables increased during the 2008 banking crisis. Keywords Exchange rates, Stock prices, Cointegration, Granger non-causality, VAR Model, Variance Decomposition Analysis, Impulse Response Function Analysis