Din değiştirme anlatıları üzerinden inanç, kimlik ve aidiyet (Antalya örneği)
Faith, i̇denty and belonging though the conversion
- Tez No: 578811
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN HÜSEYİN AYGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Gerek bireylerin anlam dünyalarının gerekse toplumsal yapıların şekillenmesinde din kurumu oldukça önemli bir yere sahiptir. Modern kurumların gün geçtikçe farklılaşması, dini kabullerin özgür tercihlere dönüşmesi, kitle iletişim araçlarının kullanımının yaygınlaşması, yeni teknolojik gelişmeler ile bilginin daha kolay elde edilebilir hale gelmesi, farklı dinler ve kültürler ile olan iletişimlerin artması gibi birçok durum bireyleri bir mana arayışına itmekte ve neticede farklı bir dine ya da mezhebe yönelmek gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Nitel araştırma deseniyle tasarlanan ve derinlemesine mülakat tekniğiyle gerçekleştirilen bu araştırma, Müslümanlıktan Hristiyanlığa geçen bireylerin din değiştirmelerinin altında yatan sosyal, kültürel, ekonomik ve psikolojik sebeplerin tespit edilmesini, Hristiyanlık içerisinde mezhep değişimi yapan bireylerin mezhep seçiminde hangi faktörlerin etkili olduğunun saptanmasını amaçlamaktadır. Buna ek olarak bireylerin din ve mezhep değiştirme süreçlerinde ve sonrasında yaşadıkları problemlerin belirlenmesi ve inanç değişimi süreciyle beraber sosyal hayatlarında olan değişikliklerin tespit edilmesi de araştırmanın diğer amaçlarıdır. Bu kapsamda Antalya'da bulunan iki Katolik, iki Protestan ve bir tane Ortodoks olmak üzere 5 farklı kiliseden 21 din değiştiren kişi ile görüşülmüştür. Veriler öncelikle içerik analizi tekniğiyle önceden belirlenen temalar altında kodlama birimlerine ayrılmış, daha sonra öyküleştirilerek birer anlatıya dönüştürülmüş ve yorumlanmıştır. Elde edilen veriler Lofland ve Skonovd'un (1981) din değiştirme motifleri üzerinden değerlendirilmiş ve tipleştirilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre bireylerin din değiştirmelerinde sosyokültürel etkileşimlerin, etnik kökenin, yaşanılan mistik tecrübelerin, misyonerlik faaliyetlerinin, yapılan dini telkinlerin, din görevlilerinin olumlu tutumlarının, grup içi ilişkilerin ve bireylerin rasyonel tercihlerinin etkili olduğu tespit edilmiştir. Din değiştirme motifleri üzerinden yapılan tiplemelere göre araştırmada duygusal ve mistik motifin öne çıktığı gözlenmiştir. Din değiştiren bireylerin gündelik yaşam pratiklerinden de birtakım değişimlerin olduğu saptanmıştır. Son olarak bireylerin dini inançları sebebiyle aile, yakın çevre ve çalışma ortamında çeşitli problemler yaşadıkları ve kimi zaman ötekileştirdikleri de belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Religion is very important in shaping the social structures and semantic world of each individual. Many situations like freedom of religion, differentiation in modern structure, spread of mass communication, reaching the information more easily with the new technology, the increase and in the cross-cultural interaction push people for seeking the meaning of life and this can be resulted in converting religion or sect. This research, which is crealised through the qualitative research design and where interviews are conducted through interview technique aims to understand social, cultural, psychological and economic reasons of the decision of people as to conversion from Islam to Christianity and to determine the factors affecting the decision of people who convert the sects in Christianity. In addition to this, the research aims to determine the problems people face in and after the period of converting their religions, and the changes in their social lives. For this purpose, data has been collected by interviewing 21 people, experienced conversion from 2 catholic, 2 protestant and 1 orthodox churches. The data has been distinguished in code unites based on themes determined beforehand by using content analysis technique then by transforming the interviews into narratives it has been interpreted. The acquired data has been interpreted with Lofland and Skonovd religion conversion motifs and it has been typified. According to the results of the survey, it has been determined that sociocultural interaction, ethnical origin, mystical experiences, missionary activities, religious suggestions, positive attitudes of religious officials, social interactions and rational decisions of individuals are effective in converting religions. According to the surveys carried out on religion converting motifs, sensual and mystic motifs are prominent. It has been observed that people who have converted religion have also gone through some changes in their daily routines. Finally it has been indicated that because of the religious beliefs, the people who convert religion face some problem with their families, colleagues, and social environment.