İcmal ve Kur'an'daki mücmelin sünnetle beyanı
The ijmal and the explanation of the mujmal in the Quran via the sunnah
- Tez No: 578812
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Din, Hukuk, Linguistics, Religion, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Ahkâm ayetlerin hemen hepsi mücmeldir. Onun detaylı şekilde açıklanması ise sünnete bırakılmıştır. Örneğin Kur'an yalanı tamamen yasaklar. Sünnet ise yalanın bu genel hükmüne karşı istisnalar koyar ve yalan hakkında sünnetin hükmü uygulanır. Buna göre sünnet, mücmel olarak gelen bütün ahkâm ayetlerini ya amelin keyfiyetinin belirlenmesi ya da sebeplerini, şartlarını, mânilerini, sıhhat ve butlanını beyan eder. Bu bakımdan sünnet olmadan şeriat ahkâmının uygulanması mümkün görünmemektedir. Çünkü sünnet, mücmelin ve diğer lafızların anlaşılmasında önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışmamızda icmalin anlamı, sebepleri, hükmü ve kapsamını verdikten sonra sünnetin mücmeli nasıl beyan ettiği detaylı bir şekilde ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Almost all verses of decisive (muhkamat) are mujmal. Explaining it in detail is left to sunnah. For example, the Qur'an completely forbids lies. The sunnah, on the other hand, makes exceptions to this general provision regarding lies, and the provision of the sunnah is applied to lies. According to this, sunnah declares all the verses that come as a mujmal with regard to either the determination of the verses' circumstances or their reasons, conditions, obstacles, validity (sıhhat) and invalidity. In this respect, it is not possible to apply the Sharia judgment without the sunnah. Because the sunnah plays an important role in understanding the mujmal and other wordings. In this study, after giving the meaning, reasons, provision and scope of ijmal, how the sunnah declares the mujmal will be discussed in detail.