İnsan fallop tüplerinde WNT sinyali ekspresyon paternlerinin incelenmesi
Examination of expression patterns of WNT signalling in the human fallopian tubes
  1. Tez No: 578822
  2. Yazar: NACİYE ÖZYURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY BOSTANCIERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Fallop tüpü, uterus ve ovaryumlar arasında uzanan, dört farklı anatomik bölümde incelenen bir çift tüptür. Her bir anatomik bölgenin farklı yapısal özelliklere ve hücre dağılımlarına sahip olduğu bilinmektedir. Gelişimsel olayların, kök hücrelerin ve hücre davranışının kontrolünde önemli olan Wnt sinyal yolağı ligandları fallop tüplerinden fizyolojik ve patolojik koşullar altında salınmaktadır. Bu çalışmada insan fallop tüplerinin farklı anatomik bölgelerinde, kanonik Wnt yolağı ligandlarının kantitatif analizinin yapılması ve Wnt3a ligandının immünohistokimyasal olarak değerlendirilmesi ile bu farklı bölgelerin patolojilerden etkilenmediğinin gösterilmesi için ışık mikroskobik olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 5 hastadan sekretuar fazda alınan unilateral fallop tüpü dokuları proksimal, distal ve ampullar olmak üzere üç bölgeye ayrılarak incelenmiştir. Reverse transkriptaz kantitatif PCR yöntemi ile 8 farklı kanonik Wnt yolağı ligandının 7 tanesinin ekspresyonu fallop tüplerinde saptanmıştır. Wnt1, Wnt3, Wnt3a, Wnt8b, Wnt10a ve Wnt10b ligandları fimbrialarda daha yüksek ekspresyon seviyesi gösterirken Wnt3a ekspresyonunun proksimal kısımda distal ve ampullar kısımlara göre anlamlı derecede daha düşük ekspresyon gösterdiği ortaya koyulmuştur. Wnt3a ligandı immünohistokimyasal olarak değerlendirildiğinde tüp epiteli ve lamina propriasında yoğun bir şekilde lokalize olduğu gözlenmiştir. Çalışma ile sekretuar fazda baskılanan Wnt ligandlarının varlığının fallop tüplerinde gösterilmesi bu yolağın tüp homeostazında önemini göstermektedir. Ayrıca Wnt ligandlarının fallop tüplerinde köklülüğü koruyucu faktörler olarak değerlendirilebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The fallopian tubes are a pair of tubes that are examined in four different anatomical sections, extending between the uterus and ovaries. Each anatomical region is known to have different structural features and cell distributions. Wnt signaling pathway ligands, which are important in the control of developmental events, stem cells and cell behavior, are released from the fallopian tubes under physiological and pathological conditions. In this study, it was aimed to perform quantitative analysis of canonical Wnt pathway ligands in different anatomical regions of human fallopian tubes, immunohistochemical evaluation of Wnt3a ligand and to show that these different regions were not affected by pathologies to examine light microscopically. For this purpose, unilateral fallopian tube tissues taken from 5 patients in secretory phase were divided into three regions as proximal, distal and ampullary. The reverse transcriptase quantitative PCR method revealed the expression of 7 of 8 different canonical Wnt pathway ligands in fallopian tubes. Wnt1, Wnt3, Wnt3a, Wnt8b, Wnt10a, and Wnt10b ligands showed higher expression levels in fimbriae, whereas Wnt3a expression was significantly lower in the proximal portion than in the distal and ampullar portions. When Wnt3a ligand was evaluated immunohistochemically, it was observed to be intensely localized in tube epithelium and lamina propria. The presence of Wnt ligands suppressed in secretory phase by fallopian tubes shows the importance of this pathway in tube homeostasis. Also it has been shown that Wnt ligands can be considered as protective factors of stemness in fallopian tubes.