Binalarda enerji verimliliği konusundaki bilinç düzeyinin belirlenmesine yönelik bir çalışma: Adana ili örneği
A study on determining the level of awareness on energy efficiency in buildings: A case study of Adana
  1. Tez No: 578823
  2. Yazar: ECEM ÖNEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH EMRE KELEŞ, PROF. DR. EMEL ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
İnşaat sektörü tıpkı maden sektörü gibi çevreye en çok zarar veren sektörlerden birisidir. Bu zararın önüne geçilebilmesi için değişikler yapılması şarttır ve dünyadaki çalışmalar da bunlara birer örnek olmaktadır. Türkiye'nin örneklerinden biri ise, 2007 yılında çıkartılan 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve bu kanunla gündeme gelen enerji kimlik belgesidir. Enerji kimlik belgesinin detayları 2008 yılında çıkartılan Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğince açıklanmıştır. Belge, binaların enerji tüketim sınıfı, karbondioksit salınımı gibi bilgiler içermektedir ve 01.01.2020 tarihinden itibaren zorunlu hale gelmesi yönetmelikçe belirtilmiştir. Enerji kimlik belgesinin önemi açıktır ve yapılan bu çalışma ile bireylerin bu konudaki bilinç düzeyleri ölçülmek istenmiştir. Bu çalışmada enerji kimlik belgesi başta olmak üzere yeşil binalar, enerji verimliliği, yenilenebilir enerji gibi benzer konuların farkındalığı üzerine Adana ilinde ikamet eden bireylerle yüz yüze görüşülerek anket yapılmıştır. Anket sonuçları Microsoft Excel'de hazırlanmış olup, SPSS programı yardımıyla anket sorularının güvenirliği ölçülmüştür. Elde edilen verilerin analizi ise WEKA aracılığıyla yapılmıştır. Analizde veri madenciliği yöntemlerinden biri olan birliktelik kural çıkarımı kullanılmıştır. Bulgulara göre, bireylerin büyük bir kısmının anket içeriğinde yer alan konular hakkında yeterince bilgi sahibi olmadığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The construction sector is one of the most damaging sectors like mining sector. In order to prevent this damage, changes must be made and the studies in the world are examples of these developments. Similarly, Turkey, enacted in the year 2007, 5627 numbered Law on Energy Efficiency at the same time energy identity certificate is introduced by this law. The details of the energy identity certificate are explained in the Energy Performance in Buildings Regulation issued in 2008. The certificate contains important information such as energy performance of buildings and it is stated by the regulation that it becomes obligatory as of 01.01.2020. The importance of the energy identity certificate is obvious, and the study aimed to measure the level of awareness of individuals on this issue. In this study, a questionnaire was conducted face-to-face with individuals residing in Adana on awareness of similar issues such as green buildings, energy efficiency, and renewable energy, especially the energy identity certificate. The results of the survey were analyzed using Microsoft Excel and WEKA programs, and the reliability was measured with the help of the SPSS program. In the analysis, association rule mining, which is one of the data mining methods, was used. According to the results of the analysis, most of the individuals do not have enough information about the subjects included in the survey.