Obezite nedeniyle başvuran bireylerin tedavi öncesi ve sonrası anksiyete-depresyon durumlarının değerlendirilmesi
To be evaluated of anxiety-depression status before and after treatment of individuals applyi̇ng due to the obesity
- Tez No: 578828
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAZİYE ŞULE GÜMÜŞTAKIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi (KSÜ SAUH) Aile Hekimliği ve Diyet Poliklinikleri'ne zayıflama isteği ile başvuran fazla kilolu ve obez bireylerin; benlik saygısı, uluslararası fiziksel aktivite dereceleri, anksiyete-depresyon durumlarının değerlendirilmesi ardından fiziksel aktivite önerilip diyet tedavisi verildikten 1 ay sonra tekrar değerlendirilerek tedavi etkisinin gözlenmesidir. Yöntem: KSÜ SAUH Aile Hekimliği Polikliniği ve Diyet Polikliniği'ne 17.09.2018 ile 03.01.2019 tarihleri arasında zayıflama isteği ile başvuran normal, hafif şişman ve obez 237 hasta alınmıştır. Araştırmamız rutin muayene, tahlil, tetkik ve tedavi işlemleri sırasında elde edilmiş materyallerle yapılmıştır. Katılımcıların antropometrik ölçümleri alınarak, literatür taranmasıyla oluşturulan 20 soruluk sosyodemografik veri formu, Uluslararası Fiziksel Aktivite Formu (IPAQ), Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) ve Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) uygulanmıştır. Bu hastalara fiziksel aktivite ve uzman diyetisyen desteği ile diyet önerisinde bulunulmuştur. Bir ay sonrasında tekrar kontrole çağırılan hastaların fiziksel aktivite, benlik saygısı, anksiyete-depresyon durumları tekrar değerlendirilmiş ve BKİ'lerine göre kilo alıp-verme, fiziksel aktivite yapma, benlik saygısı ve anksiyete-depresyon durumları değerlendirilmiştir. Yine kilo alıp-verme oranları ve cinsiyetlerine göre de fiziksel aktivite, benlik saygısı, anksiyete-depresyon durumları değerlendirilmiştir. Laboratuvar tetkikleri ise geriye dönük olarak KSÜ SAUH Hastane Bilgi Yönetim Sistemi (HBYS)'nden elde edilmiştir. Verilerin değerlendirmesinde değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov testi ile incelenmiştir. Normal dağılım durumuna göre grup karşılaştırmalarında Independent Samples T Testi, Mann-Whitney U Testi, Anova (tek yönlü varyans analizi) ve Kruskal Wallis H Testi uygulanmıştır. Tekrarlı ölçümler arasındaki farklılık Wilcoxon Testi ile, kategorik değişkenler arasındaki dağılım ilişkisi Pearson Chi-Square Tests (kikare test) ve Fisher Exact Test ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the overweight and obese individuals who applied to Kahramanmaraş Sütçü İmam University Health Research and Application Hospital (KSU SAUH) Family Medicine and Diet Polyclinics with slimming desire; self-esteem, international physical activity degrees, anxiety-depression status, physical activity is recommended and diet treatment is given one month after re-evaluation of the treatment effect is observed. Method: 237 normal, slightly obese and obese patients admitted to KSU SAUH Family Medicine Polyclinic and Diet Polyclinic between 17.09.2018 and 03.01.2019 with slimming desire. Our research was carried out with materials obtained during routine examination, analysis, examination and treatment procedures. Anthropometric measurements of the participants were taken and sociodemographic data form consisting of 20 questions based on literature review, International Physical Activity Form (IPAQ), Rosenberg Self-Esteem Scale (RSES), Beck Anxiety Scale (BAI) and Beck Depression Scale (BDI) were applied. These patients were advised on physical activity and diet with the support of a specialist dietitian. According to the BMI of the patients who were re-called after a month weight exchange, physical activity, self-esteem and anxiety-depression were evaluated. In addition, physical activity, self-esteem, anxiety-depression status were re-evaluated and weight exchange situations, activity status, self-esteem, anxiety-depression status were evaluated according to BMI. In addition, physical activity, self-esteem, anxiety-depression status were evaluated according to weight-exchange rates and gender. Laboratory investigations were obtained retrospectively from KSU SAUH Hospital Information Management System (HIS). In the evaluation of the data, the suitability of the variables to normal distribution was examined by Kolmogorov-Smirnov test. Independent Samples T Test, Mann-Whitney U Test, Anova (one-way analysis of variance) and Kruskal Wallis H Test were used for group comparisons according to normal distribution. The difference between repeated measures was examined by Wilcoxon Test, and the distribution relationship between categorical variables was analyzed by Pearson Chi-Square Tests and Fisher Exact Test.