Obez ve obez olmayan tip 2 diyabetes mellitus hastalarında SGLT2 inhibitörleri kullanımının antropometrik ölçümler ve kan şekeri regülasyonuna etkisi
SGLT-2 inhibitor effect regarding anthropometric measurements and blood sugar regulation on obese and non-obese patients who have type 2 diabetes
- Tez No: 854296
- Danışmanlar: DOÇ. TUBA TASLAMACIOĞLU DUMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Obezite, tip 2 diyabete sıklıkla eşlik eden bir metabolizma bozukluğu olmasının yanı sıra, kişide diyabet gelişeceğini belirleyen önemli bir risk faktörüdür. Tüm obezlerde tip 2 diyabet olmasa da, tip 2 diyabetli hastaların büyük çoğunluğu obezdir. Kilolu ve insüline dirençli obez bireylerde %5 civarındaki kilo kaybı bile insülin direncini azaltır. Bu nedenle, tip 2 diyabet tedavisinde son yılllarda kilo verdirici özellikteki ajanların kullanımı yaygınlaşmaktadır. Sodyum glukoz ko-transporter 2 (SGLT-2) inhibitörleri, diyabet tedavisinde son 10 yıldır kullanagelen, nispeten yeni ajanlardır. Temel etki mekanizması proksimal renal tübülden glukoz reabsorbsiyonunu engelleyerek üriner glukoz ekskresyonunu arttırmaktır. Klinik kullanımda kilo kaybı sağlaması ve kan basıncını dengelemesi üzerine olumlu etkileri gösterilmiştir. Çalışmamızda obez ve obez olmayan diyabet hastalarında SGLT2 inhibitör kullanımının antropometrik ölçümler (bel çevresi, kalça çevresi, bel kalça oranı, body mass indexi ve Biyoelektrik İmpedans Ölçümü) kullanılarak diyabet regülasyonuna etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: Çalışmaya kliniğimize başvuran obez (BMI≥30) ve obez olmayan (BMI
Özet (Çeviri)
Objective: Obesity is a kind of metabolic disorder that generally accompanies type 2 diabetes as well as a risk factor indicating who is likely to have type 2 diabetes. Although, all obese patients do not have type 2 diabetes, most of type 2 diabetes patients suffer from obesity. Even %5 weight loss can lead to decreasing insulin resistance in obese and insulin resistant patients. Which is why, agents which can promote weight loss become more popular lately. SGLT-2 inhibitors (Sodium Glucose cotransporter-2 inhibitors) are being considered the new agents that have been being prescribed for diabetes treatment for the last 10 years. Medication's main effect mechanism is enhancing glucose secretion in proximal tubules by hindering glucose uptake. Promoting weight loss and positive effect on blood pressure were noted in clinical trials. In our study, we aimed to evaluate the effect of SGLT2 inhibitor use on diabetes regulation using anthropometric measurements (waist circumference, hip circumference, BMI and Bioelectric Impedance Measurement) in obese and non-obese diabetic patients. Materials and Methods: Obese (BMI≥30) and non-obese (BMI