Karacaoğlan, Âşık Veysel ile Neşet Ertaş'ta kadın
Women in Karacaoğlan, Aşık Veysel and Neşet Ertaş
  1. Tez No: 578830
  2. Yazar: DİLAN GÖRGÜLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKİF KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
“Karacaoğlan, Âşık Veysel ile Neşet Ertaş'ta Kadın”isimli çalışmada Karacaoğlan, Âşık Veysel ile Neşet Ertaş'ın şiirleri kadın konusu adı altında incelenmiştir. Araştırmanın amacı âşıklık geleneğine bağlı olarak eserler vermiş, farklı zaman diliminde, Anadolu'nun farklı diyarlarında yaşamış bu üç ozanın şiirlerinde kadın motifini ele almak ve aşağıda sıralanan başlıklara göre âşıkların eserleri arasında ortak noktalar olup olmadığını incelemektir. Çalışmada Karacaoğlan, Âşık Veysel ile Neşet Ertaş'ın eserlerinde tasavvur ettikleri kadını; kadının fiziki vasıflarında güzellik unsurları, kadında giyim-kuşam, giyim-kuşamı tamamlayan takılar, süs malzemeleri ve koku, annelik, şiirlerinde geçen kadın isimleri olmak üzere altı bölümde incelenmiştir. Bu bölümlerde kadının; fiziki yapısından, giyim- kuşamından hareketle güzelliğine, kişiliğine ve âşıklara karşı olan tavırlarına dair duyguları nasıl yansıttıkları incelenmiş ve şairlerin tasvir ederken kadın ile çevresindeki nesnelerle kurmuş oldukları teşbihlere, kavramlara yer verilmiştir. Kadının saçı, yüzü, kaşı gibi uzuvlarının betimlendiği başlıklarla giydiği saya, gömlek, elbise ya da kullandığı sürme, kına gibi kozmetik ürünler ve takılarla kendini bezemesini içeren başlıklar ile kadının kişiliği arasında âşıkların nasıl bağ kurdukları ve kadın imgesine yaklaşımı ortaya konulmuştur. Eserlerinde yer verdikleri unsurlardan hareketle aralarındaki benzer ya da farklı yönler belirtilmiştir. Sonuç kısmında da çalışmanın değerlendirmesi yapılmış ve kullanılan kavramların sayısını gösteren tablolara ve grafiklere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study titled Kadın Women in Karacaoğlan, Âşık Veysel and Neşet Ertaş", poems of Karacaoğlan, Âşık Veysel and Neşet Ertaş were examined under the name of women. The aim of the study is to examine the motifs of women in Karacaoğlan, Âşık Veysel and Neşet Ertaş's poems, which have produced works depending on minstrelsy tradition and lived in different lands of Anatolia and to examine whether there are common points between minstrels' works according to the titles listed below. In this study, Karacaoğlan, Âşık Veysel and Neşet Ertaş conceived women in their works; beauty elements in women 's physical characteristics, clothing and accessories in women, ornaments, ornaments and fragrance, motherhood, women' s names in poems are examined in six sections. In these sections; From the physical structure, clothing-clothing, beauty, personality and how they reflect the feelings about the attitude towards lovers and poets in describing the woman and the objects around him with the diagnoses, concepts are given. The head of the woman, hair, face, eyebrows, such as wearing limbs depicted, sayas, shirts, dresses or wearing, cosmetic products such as henna, and ornaments with self-ornament with the head of the woman's personality and how the relationship between the personality of the lovers and their approach to the image of the woman has been revealed. Based on the elements in their works, similar or different aspects between them are indicated. In the conclusion part, the study was evaluated and tables and graphs showing the number of concepts used were given.