Öğretmenlerin eğitime inanma düzeyleri ile öz yeterliği arasındaki ilişki; Malatya ili örneği
The relationship between teachers' levels of education and self-efficacy; the case of Malatya province
- Tez No: 578879
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN HASAN ATALMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin eğitime inanma düzeyleri ile öz yeterliği arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu araştırma nicel bir araştırma olup tarama modellerinden ilişkisel tarama modelinde desenlenmiştir. Araştırmada Akın ve Yıldırım (2015) tarafından geliştirilen“Öğretmenlerin Eğitime İnanma Düzeyleri Ölçeği”ile Tschannen-Moran ve Hoy (2001) tarafından geliştirilen ve Çapa, Çakıroğlu ve Sarıkaya (2005) tarafından Türkçe uyarlaması yapılmış olan“Öğretmen Öz Yeterlik Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmanın evreni 2017-2018 eğitim-öğretim yılında Malatya ili Battalgazi ve Yeşilyurt merkez ilçelerindeki görev yapan öğretmenler oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise evren içerisinden basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle seçilen 304 öğretmenden oluşmaktadır. Yapılan Pearson Korelasyon analizi sonucunda, öğretmenlerin öz yeterliği ile öğretmen eğitimine inanma düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif yönlü ve orta düzeyde bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between teachers' belief in education and self-efficacy. This research is a quantitative research, which is designed in relational survey model. In the study, Teachers' Belief Level of Education Scale developed by Akın and Yıldırım (2015) and“Teacher Self-Efficacy Scale”developed by Tschannen-Moran and Hoy (2001) and adapted in to Turkish by Çapa, Çakıroğlu and Sarıkaya (2005) were used. The population of the study consists of teachers working in Battalgazi and Yeşilyurt central districts of Malatya province in 2017-2018 academic year. The sample of the study consists of 304 teachers selected by simple random sampling method. As a result of Pearson correlation analysis, it was found that a positive, statistically significant, and moderate relationship between teachers' self-efficacy and their belief in teacher education.