Tenofovir disoproksil fumarat tedavisi alan kronik hepatit bhastalarında renal toksisitenin değerlendirilmesi
Evaluation of renal toxicity in patients with chronic hepatitis b using tenofovir disoproxil fumarate
- Tez No: 578878
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ SÜLEYMANLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
HBV enfeksiyonu küresel bir halk sağlığı sorunudur. Türkiye'deki HbsAg seroprevalansı %2 ile %7 arasında değişmektedir. Kronik HBV enfeksiyonununda klinik endikasyonları mevcut hastalara antiviral tedavi başlanır. Tenofovir HBV enfeksiyonu tedavisinde kullanılabilen bir asiklik nükleotid analoğudur. Tenofovir disoproksil fumaratın (TDF) kullanımı, böbrek fonksiyonları üzerinde bazı yan etkilerle ilişkilendirilmiştir. TDF'nin renal toksisite etkisinin gerçek yaşam verilerini değerlendirebilmek amacıyla planlanmış bu retrospektif çalışmanın sonuçları ile hastaların takiplerinin stratejisinin belirlenmesine katkıda bulunmayı amaçladık. Çalışmaya 128 hasta dahil edildi ve verileri retrospektif olarak incelendi. Bu hastalarda HBV DNA düzeylerinin seyri ve tedavisi kesilen veya değiştirilen hastalarda tedavi kesilmesinin veya değişikliğinin nedenleri değerlendirildi. Serum kreatinin düzeyleri, tahmini eGFR (CKD-EPI) düzeyleri, BUN düzeyleri, serum kalsiyum düzeyleri ve serum fosfor düzeylerinin zamana bağlı değişimlerinin incelenebilmesi için 128 hasta içerisinden 36 aylık takip süresini tamamlamış 58 hastadan oluşan ikinci bir kohort grubu oluşturuldu. Zamana bağlı değişkenlerin analizinde Repeated Measures ANOVA kullanıldı. 0,05'den küçük p değerleri istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Başlangıç HBV DNA düzeyleri yüksek olan hasta gruplarında, HBV DNA negatifleşmesi daha az oranda izlendi ve bu hastalarda HBV DNA negatifleşmesi için geçen süre görece daha uzundu. Serum kreatinin ve hesaplanmış GFR (CKDEPI) düzeylerinde anlamlı düzeyde değişiklik izlenmedi (sırasıyla; p=0,20 ve p=0,07). 1. ayda ölçülen hesaplanmış GFR (CKD-EPI) düzeylerinde başlangıç düzeyleri ile karşılaştırıldığında anlamlı düzeyde azalma vardı (p=0,045).
Özet (Çeviri)
HBV infection is a global public health problem. HBsAg seroprevalence ranges from 2 percent to 7 percent in Turkey. Antiviral treatment should be initiated for patients with clinical indications for chronic HBV. Tenofovir is an acyclic nucleotide analog that can be used to treat HBV infection. The use of tenofovir disoproxil fumarate (TDF) has been associated with some side effects on renal function. The aim of this retrospective study was to evaluate the real-life data of the effect of TDF on renal toxicity and to contribute to the strategy of follow-up. One hundred and twenty eight patients were included into the study and their data were analyzed retrospectively. We evaluated the reasons for discontinuing or changing the medication and the course of HBV DNA levels throughout the therapy. Of the 128 patients a second cohort of 58 patients who completed a 36 month follow up period were examined in terms of levels of timedependent changes in creatinine, estimated GFR (CKD-EPI), BUN, calcium and phosphorus. Repeated Measurements ANOVA was used for the analysis of time dependent variables. P values less than 0.05 were considered statistically significant. HBV DNA negativity was observed to a lesser extent in patients with high initial HBV DNA levels and HBV DNA negativity was relatively late in these patients. No significant changes were observed in serum creatinine and estimated GFR (CKD-EPI) levels (p= 0.20 and p= 0.07, respectively). There was a significant decrease in the estimated GFR (CKD-EPI) levels measured in the first month compared with baseline levels (p=0,045).