Niğde'de yaşayan bir grup primer hipertansif kişide idrarla atılan Ca2+ ve Mg2+ düzeylerinin atomik absorbsiyon spektrofotometrik yöntemiyle tayini ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 57892
  2. Yazar: RİFAT BATTALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KADRİYE KAYAKIRILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Nİ?DE'DE YAŞAYAN BİR GRUP PRİMER HİPERTANSİF KİŞİDE İDRARLA ATILAN Ca2+ ve Mg2+ DÜZEYLERİNİN ATOMİK ABSORPSİYON SPEKTROFOTOMETRİK YÖNTEMİYLE TA YİNİ ve DE?ERLENDİRİLMESİ BATTALOGLU, Rifat Niğde Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Kadriye KAYAKIRILMAZ Ağustos 1996, 52 sayfa İdrarla kalsiyum ve magnezyum atımının kan basıncına etkisini incelemek amacıyla yapılan bu çalışmaya 36 hipertansif, 31 normotansif kişi katılmıştır. Bu kişilerden gece boyunca idrar örnekleri toplanarak, idrarla atılan kalsiyum ve magnezyum miktarları alevli atomik absopsiyon spektrofotometrik yöntemi ile ölçülmüştür. Ölçümler sonucunda primer hipertansif grupta idrarla günde ortalama 151.1 (standart hata, ±13.0) mg kalsiyum, 46.8 ± 3.2 mg magnezyum atılırken bu değerlerin normotansif grupta 171.3 +1 1.9 mg ve 40.1 ±4.1 mg olduğu bulunmuştur. Primer hipertansif grubun ortalama idrar kalsiyum ve magnezyumlarının, normotansif grubun ortalama idrar kalsiyum ve magnezyum miktarlarından istatistiksel düzeyde farklı olmadıkları görülmüştür (p>0.05).II Kalsiyum ve magnezyum atımına cinsiyetin ve hastalık durumunun etkileri bulunamamıştır (p>0.05). Primer hipertansif grubun normotansif gruptan daha yaşlı olduğu saptanmıştır (p0.05). Cinsiyet ayrımı yapılarak primer hipertansif grup ile normotansif grubun beden kitle indeksleri arasında da istatistiksel düzeyde bir farka rastlanmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT DETERMINATION and EVALUATION OF URINARY Ca2+ and Mg2+ LEVELS BY A TOMIC ABSORPTION SPECTROPHOTOMETRY in A PRIMER HYPERTENSIF PATIENTS in Nİ?DE BATTALO?LU, Rifat University of Niğde Graduate School of Natural and Applied Science Department of Chemistry Supen'isor: Kadriye KA YAKIRILMAZ August 1996, 52 pages Urinary magnesium and calcium excretion has been determined in 36 patients with essential hypertension compared with 31 age-and gender-matched normotensive control subject living in Niğde. Overnight urine samples were collected. Magnesium and calcium were determined by atomic absorption spectroscopy. The differences in urinary calcium excretion between normotensive (171.3 ±11.9 mg/day) and hypertensive (151.1 ±13.0 mg/day) and urinary magnesium excretion between normotensive (40. 1 ±4. 1 mg/day) and hypertensive (46.8 ±3.2 mg/day) were not significants (p>0.05). However, sex and illness did not have any effect on calcium and magnesium excretion.