Türkiye'de sağlık bilgisine erişimde internet kullanımı
Use of internet to access health information in Turkey
- Tez No: 578932
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜKHET DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
İnternet, sunduğu bilginin çokluğu ve çeşitliliği ile bilgiye erişimde önemli kaynaklardan biridir. Bu çalışmada Türkiye'de sağlık bilgisine erişimde internet kullanımını etkileyen değişkenler incelenmiştir. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması Mikro Veri Seti kullanılarak yapılan lojistik regresyon analizi ile bu değişkenlerin etkileri ortaya konulup sağlık bilgisine erişimde internet kullanan kişilerin profili belirlenmeye çalışılmıştır. Analiz sonuçlarına göre kadınların, genç ve orta yaşlıların, eğitim düzeyi yüksek olanların, hemen her gün internet kullananların ve web sitesi üzerinden bir doktordan randevu alanların sağlık bilgisine erişimde internet kullanma olasılıklarının daha yüksek olduğu bulunmuştur. Gelir seviyesi arttıkça sağlık bilgisine erişimde internet kullanma olasılığının arttığı, hanehalkı büyüklüğü arttıkça bu olasılığın azaldığı tespit edilmiştir. Ücretsiz aile işçilerinin çalışmayanlara, Ege Bölgesi'nde ve İç Anadolu Bölgesi'nde yaşayanların Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaşayanlara göre sağlık bilgisine erişimde internet kullanma olasılığının ise daha düşük olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The internet, with the abundance and diversity of information it provides, is one of the important sources in accessing information. In this study, the variables affecting the use of the internet to access health information in Turkey have been examined. With the logistic regression analysis conducted using the Household Information Technology Usage Survey Micro Data Set, published by the Turkish Statistical Institute, it has been tried to reveal the impacts of these variables and to determine the profiles of the individuals using the internet to access health information. According to the results of the analysis, it has been found that women, young and middle-aged people, those who have high education level, those who use the internet almost every day, and those who get appointment with a doctor via website are more likely to use the internet to access health information. It has been found that as the income level increases, the likelihood of using the internet to access health information increases as well, and as the size of a household increases, this likelihood decreases. It has been found that the unpaid family workers are less likely to use the internet to access health information than those who do not work, and that those living in the Aegean Region and Central Anatolia Region are less likely to use the internet to access health information than those living in the Southeastern Anatolia Region.