Seyahat acentası yöneticilerinin kriz yönetimi uygulamaları üzerine Ankara'da bir araştırma
A research in Ankara on crisis management practices of travel agency managers
- Tez No: 578952
- Danışmanlar: PROF. DR. KURBAN ÜNLÜÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Yaşanmakta olan krizler bacasız sanayi olarak adlandırılan ve en hassas sektörlerden biri olan turizme büyük zararlar vermektedir. Bu çalışma, seyahat acentası yöneticilerinin kriz dönemlerinde seyahat acentalarında uyguladıkları kriz yönetimi stratejilerini ve kriz yönetimi hakkındaki düşüncelerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Ankara'da faaliyet gösteren 135 A grubu seyahat acentası yöneticisi üzerinde yapılan bu çalışmada anket tekniği uygulanmıştır. Elde edilen veriler istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Seyahat acentaları yöneticilerinin kriz yönetimi algısını incelemek için yüzde ve frekans analizi yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, seyahat acentalarının çoğunun kriz yönetimi uygulamalarına gereken önemi vermediği ve bir kriz planına sahip olmadığı ortaya çıkmıştır. Seyahat acentaları yöneticilerinin kriz dönemine ve kriz yönetimine ilişkin algılarına istinaden olumlu sonuç, olumsuz sonuç ve genel değerlendirme başlıkları altında tanımlayıcı değişkenlerle farklılık testlerine yer verilmiştir. Olumlu sonuç boyutu ile araştırmaya katılan yöneticilerin yaşları ve işletmedeki çalışma süreleri arasında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Genel değerlendirme boyutu ile araştırmaya katılan yöneticilerin yaşları arasında anlamlı farklılık olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The crises are causing great damages to tourism, one of the most sensitive sectors, called the flue-free industry. This study aims to reveal the crisis management strategies applied by travel agency managers in travel agencies during crisis periods and their thoughts about crisis management. In this study conducted on 135 A group travel agency managers operating in Ankara, questionnaire technique was applied. The data obtained were analyzed with statistical package program. Percentage and frequency analysis was conducted to examine the perception of crisis management of travel agency managers. According to the findings, it was found that most travel agencies do not give the necessary importance to crisis management practices and do not have a crisis plan. According to the perceptions of the travel agency managers about the crisis period and crisis management, positive tests, negative results and general tests were used under the headings of descriptive variables. A significant difference was found between the positive outcome dimension and the age of the managers and working time in the enterprise. It was concluded that there was a significant difference between the general evaluation dimension and the age of the managers participating in the research.