Üniversiteye yerleşmeye etki eden faktörlere ilişkin model tasarımı
Model structuring for the factors that affect university entrance
- Tez No: 578953
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK GÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Araştırmanın amacı taşımacılık, pansiyon ve gündüzlü öğrenci olarak Van ilinde ortaöğretime devam eden öğrencilerin Özel Öğretim Kurslarına gitme, günlük ders çalışma süresi ve not ortalaması kısıtlayıcılarına göre üniversiteye yerleşmelerinin etkisini matematiksel bir modelle incelemektir. Bu araştırmada, üniversiteye yerleşmede taşımacılık, pansiyon ve gündüzlü öğrenci gruplarının modellenmesi için doğrusal programlamada simplex yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 12.sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklemini ise 2017-2018 eğitim-öğretim yılında Van ili Erciş ilçesin de Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde bulunan taşımacılık, pansiyon ve gündüzlü öğrenci gruplarını içerisinde barındıran bir lisede eğitim gören 207 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak ''Bilgi Toplama Formu'' kullanılmıştır. Araştırmada sırasıyla gündüzlü, pansiyon ve taşımacılık öğrenci gruplarının üniversiteye yerleşmede daha başarılı olduğu, Özel Öğretim Kurslarına gitmenin, not ortalamasının ve ders çalışma saatinin üniversiteye yerleşmede etkili olduğu saptanmıştır. Taşımacılıkla öğretim hayatını sürdüren öğrencilerin üniversiteye yerleşmede diğer iki grup kadar başarılı olmadıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to investigate the impact of private teaching courses, daily study time and average grade on entering university for secondary school students in Van on transported education, boarder and day students, by using a mathematical model. This research uses simplex method in linear programming for modelling student groups on transported education, boarder or day students. The population of the study is 12 grade students. The research sample consists of 207 students who study in a public high school affiliated to the Ministry of National Education in 2017-2018 in Ercis, Van. The research uses a Information Collection Form to collect data The research shows that boarder and day students are more successful in university entrance, going to private teaching courses has a positive impact on university entrance and average grade and daily study time are the two factors that have an impact on university entrance. The research also shows that students on transported education are not as successful as the first two groups in entering universities.