Uluslararası insan kaynakları yönetimi fonksiyonları bağlamında yabancı yöneticiler ve Amerikalı yabancı yöneticiler üzerinde bir değerlendirme
An evaluation on foreign executives and Americanforeign executives in the context of internationalhuman resource management functions
- Tez No: 578990
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞE SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Çalışmada uluslararası işletmelerin insan kaynakları yönetim sistemlerinde (İKY) yabancı yöneticilerin kullanımındaki önemli, dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgiler verilerek işletmelerin yabancı yöneticilere yapmış oldukları yatırımların başarılı olmaları nasıl sağlanabilir sorusu cevaplanmış, çalışmanın son bölümünde ise Amerika Birleşik Devletlerinden uygulama örnekleri ile desteklenmiştir. Uluslararası işletmelerin insan kaynakları yönetimi (UİKY) ile ilgili kavramlar, işletmenin uluslararasılaşmasında etkili olan küreselleşme, neoliberalizm, uluslararası insan kaynaklarının türleri ve temin yaklaşımları ele alınmıştır. Yabancı yöneticilerin görevlendirilmesinde etkili olan noktalar ve istihdam koşulları incelenmiş olup yabancı yöneticiye atama süresince işletme tarafından yapılan yatırımın işletmeye geri dönüş oranının belirlenmesi (eROI) hakkında bilgiler ile birlikte yabancı yöneticilerin ücret ve performans değerlendirilmesi, tazminatları incelenmiştir. Amerikalı yabancı yöneticilerin istihdamı, başarılarını etkileyen faktörler, işletmeye maliyetleri ve ABD hükümetinin uyguladığı vergilendirme mevzuatı incelenmiştir. ABD hükümetinin ABD ile iş veya ticaret yapmak isteyen belirli sektörlerdeki işletmelere kanunlar çerçevesinde ABD vatandaşı yabancı yönetici istihdamının zorunlu hale getirmesinin şartları incelenmiştir. Araştırmada bilgisi verilen konular iş hayatından örneklerle desteklenmiş, dünya üzerinde uluslararasılaşma evresini tamamlamış uluslararası Amerikan firmalarından Starbucks ve Coca-Cola firmasının işletmedeki tüm yabancı yönetici insan kaynakları yönetimi süreçleri uygulama örnekleri olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, in the human resources management systems of multinational Enterprises (IKY), information about important considerations in the use of foreign managers is given to the companies ' investments in foreign managers. The question of how to be successful is answered, and the last part of the study was supported by examples of applications from the United States. The concepts related to human resource management (IHRM) of multinational enterprises, globalization, neoliberalism, the types of human resources of multinational and the approaches of supply, which are effective in the multicultural establishment of the business, are discussed. Effective points and employment conditions have been examined for the assignment of foreign managers, along with information about the determination of the return rate of the investment (ROI) to the business during the appointment of the foreign administrator Evaluation of wages and performance of foreign managers, compensation is investigated. The employment of American foreign executives, factors affecting their achievements, the cost of the operation and the taxation legislation imposed by the U.S. government are examined. The U.S. government has examined the requirements of the U.S. citizen to enforce the employment of foreign executives under the law to businesses in certain sectors that wish to do business or trade with the United States. The issues given in the research are supported by examples from the business life, and all foreign management human resources in the enterprise, Starbucks and Coca-Cola from multinational American companies that have completed the multicultural phase of the world are given as examples of application processes.