Yeti yitimi olan bireylere bakım verenlerin günlük yaşam aktivitelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of daily life activities of caregivers of disabled individuals
  1. Tez No: 578991
  2. Yazar: TUBA KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE CANATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Social Services, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı yeti yitimi olan bireylere bakım verenlerin günlük yaşam aktivitelerinin değerlendirilmesidir. Yeti yitimi olanların yaşamlarını sürdürmeleri için ihtiyaçları bakım verenler tarafından karşılanır. Bakım süreci kendi içinde sorunlar ve zorluklar içerir. Bakım verenlerin yaşadığı zorluklar ve karşılaştığı sorunlar vardır. Bu sorunların ve zorlukların neler olduğunu anlamak için saha çalışması planlanmıştır. İstanbul Esenler Sosyal Hizmet Merkezi ve Esenler Belediyesi tarafından verilen hizmetlerden yararlanan yeti yitimine sahip bireyi olan aileler arasından amaçlı örneklem yöntemi ile seçilen 14 bakım veren ile yarı yapılandırılmış soru formu kullanılarak görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen verilere göre bakım verenlerin günlük yaşamlarının bakım verdikleri yeti yitimi olan aile üyesinin ihtiyaçları çerçevesinde yeniden şekillendiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the daily life activities of individuals who give care to people with a loss of ability. The needs of those with disabilities to maintain their lives are met by the caregivers. The care process includes problems and challenges in itself. There are difficulties and problems faced by caregivers. A field study is planned to understand what these problems and challenges are. Interviews were conducted with fourteen caregivers selected by the“purposive sampling method”among the families which have the individuals with loss of ability and benefit from the services provided by Esenler Social Service Center and Esenler Municipality using semi-structured interview form. According to the data obtained, it was understood that the daily lives of caregivers are reshaped within the framework of the needs of the family member who have a disability.