Kolesterolün Salmonella bakterinlerinde antibiyotik aktivite değiştirici ajan olarak kullanımı
Use of cholesterol as an antibiotic activity modifier agent in Salmonella bacteria
- Tez No: 579012
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR KADİROĞLU KELEBEK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada kolesterolün Salmonella Typhimurium bakterisinin farklı antibiyotiklere ve konsantrasyonlarına karşı dirençliliği üzerine olan etkisi araştırılmıştır. Salmonella Typhimurium antibiyotik direnç profili incelendiğinde; ampisilin, streptomisin, sulfametoksazol/trimetoprim, siprofloksazin, tetrasiklin, kloramfenikol ve gentamisine duyarlı olduğu; penisilin ve vankomisine karşı dirençli olduğu gözlemlenmiştir. Çalışmada incelenen ampisilin, streptomisin, siprofloksazin ve sulfametoksazol/trimetoprim toz antibiyotikleri için belirlenen minimum inhibisyon konsantrasyonları (MİK) sırasıyla; 16, 128, 0,25 ve 16 mg/L olarak bulunmuştur. MİK değerleri kolesterol bulunan ortamda, kolesterol olmayan ortamdan daha yüksek olarak bulunmuştur. Ayrıca aynı etki disk difüzyon yönteminde inhibisyon zon çaplarında azalma şeklinde görülmüştür. MİK değerindeki artış ve inhibisyon zon çapındaki azalış; kolesterolün Salmonella Typhimurium'un antibiyotiklere karşı duyarlılığında azaltığı şeklinde değerlendirilmiştir. Kolesterolün Salmonella Typhimurium'un antibiyotik ile bakteri etkileşimi üzerine etkisi, Fourier dönüşümlü kızılötesi (FT-IR) spektroskopisi ile de incelenmiştir. FT-IR analizleri sonucunda, ortama kolesterol eklendiğinde, kolesterol olmayan ortamda elde edilen bazı dalga boylarında tanımlanan fonksiyonel gruplarda değişikliklere neden olmuştur. Streptomisin, trimetoprim/sülfametoksazol ve siprofloksazin genel olarak bakterinin polisakkarit bölgesi olarak yorumlanan dalga boylarındaki piklerde değişikliğe neden olmuştur. Ampisilin diğer antibiyotiklerden farklı olarak bakterinin proteinin sentezindeki amino asitlerinin yapısındaki gözlemlenen dalga boylarında değişikliğe neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of cholesterol on Salmonella Typhimurium to different antibiotics and concentrations was investigated. When Salmonella Typhimurium antibiotic resistance profile was examined, it was observed that it is susceptible to ampicillin, streptomycin, sulfamethoxazole/trimethoprim, ciprofloxacin, tetracycline, chloramphenicol and gentamicin and resistant to penicillin and vancomycin. The minimum inhibitory concentrations (MIC) for ampicillin, streptomycin, ciprofloxazine and sulfamethoxazole/ trimethoprim powder antibiotics were found as 16, 128, 0.25 and 16 mg/L, respectively. When the effect of cholesterol on MIC values was examined, it was found that MIC values increased in cholesterol medium than in non-cholesterol medium. There was also a decrease in inhibition zone diameters. The increase in MIC and decrement in inhibition zone diameters were considered as the cholesterol may cause a decrease in the sensitivity of Salmonella Typhimurium to antibiotics. The effect of cholesterol on Salmonella Typhimurium interaction with antibiotics were also determined by Fourier transformed infrared (FT-IR) spectroscopy. When cholesterol was added to the medium, changes were identified in the functional groups compared to non-cholesterol environment and new functional groups were observed at different wavelengths. Antibiotics generally caused changes in peaks at wavelengths which were interpreted as polysaccharide regions of bacteria. Unlike other antibiotics, ampicillin caused changes in the wavelengths observed in the amide region of the bacteria.