Potasyum sorbat ve sodyum laktat'ın kara salyangozlarında kalite değişimlerine etkisi
The effect of potassium sorbate and sodium lactate on land snail quality changes
  1. Tez No: 196342
  2. Yazar: ESRA DİLŞAT ÖZÖĞRETMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY KOLSARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma ile et teknolojisinde yaygın kullanılan koruyuculardan potasyum-sorbat ve sodyum-laktatın kara salyangozunun (Helix lucorum) kalite parametreleri üzerine etkileri araştırılmıştır.Ham salyangoz eti elde edildikten sonra iki gruba ayrılmıştır. Birinci grup hemen kaynar sudahaşlanmış, ikinci grup ise 1 ay donmuş depolanmış (-18ºC) ve sonra kaynar suda haşlanmıştır.Her iki gruba %1 ve %2 oranlarında sodyum-laktat ve %0,5 ve %1 oranlarında potasyum-sorbatuygulanmış, -18ºC'de 4 ay depolanmıştır. Depolama başlangıcında toplam mezofil aerobikbakteri (TMAB), koliform, fekal koliform, S. aureus, Salmonella, pH, nem, kül, yağ, protein,yağ asidi, kolesterol, tiyobarbitürik asit (TBA) ve total volatil baz azotu (TVB-N) analizleriyapılmıştır. Depolama periyotların da ise TMAB, koliform, fekal koliform, S. aureus,Salmonella, TBA ve TVB-N analizleri yapılmıştır.Sodyum-laktat ve potasyum-sorbat uygulamaları arasında TMAB, koliform bakteri, fekalkoliform bakteri ve S.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of potassium sorbate and sodium lactate, which are commonly usedpreservatives in meat technology, on quality characteristics of land snail meat (Helixlucorum) were investigated. After raw snail meat was obtained, it was divided into twogroups, one of which was boiled on the same day (Y1). The second group of snail meatwas frozen for a month at -18ºC, and then boiled using the same procedure as the fistgroup (Y2). Both groups were treated with 1% and 2% sodium lactate, and 0.5% and1% potassium sorbate solutions, and frozen for 4 months at -18ºC. At the beginning ofthe storage period, total mesophylic aerobic bacteria (TMAB), coliforms, fecalcoliforms, S. aureus and Salmonella counts were determined for microbiologicalevaluation. Furthermore, moisture, protein, ash, lipid, fatty acid, cholesterol and totalvolatile base nitrogen (TVB-N) contents, the pH value and thiobarbituric acid (TBA)value were initally examined. During storage TMAB, coliform, fecal coliform, S.aureus and Salmonella counts, and the pH, TBA and TVB-N values were evaluated.There were differences between treatment groups in the counts of total aerobicmezofilic bacteria (TMAB), coliforms, fecal coliforms and S. aureus, and inthiobarbituric acid (TBA) values.