DC-beslemeli optik OFDM tekniği kullanan gezgin görünür ışık haberleşmesinde kanal kestirimi
Channel estimation in mobile visible light communication using DC-biased optical OFDM technique
  1. Tez No: 579052
  2. Yazar: MUHAMMED ABDURRAHMAN HAZAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHATTİN KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Görünür ışık haberleşmesi birçok faydası sayesinde yeni bir haberleşme yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yeni haberleşme yöntemi pratik sistemlere uygun kanal modellerinin geliştirilmesini ve radyo frekans haberleşme tekniklerinin bu kanallar üzerinde denenmesini gerektirmektedir. Bu kapsamda mobil deterministik kanallar büyük bir önem arz etmektedir. Bu tez kapsamında mobil deterministik görünür ışık haberleşmesi kanalı üzerinde düz sönümlemeli ve frekans seçici durum için haberleşme sistemi tasarlanmış ve gerçeğe uygun olarak simule edilmiştir. Düz sönümlemeli kanalda tek taşıyıcılı PAM modülasyonu kullanılmıştır. Pilot semboller yardımıyla kanal kestirimi yapılarak çeşitli alıcı hızları, pilot aralıkları ve modülasyon mertebeleri için sembol hata oranı (SER) performansı elde edilmiştir. Frekans seçici kanal için ise QAM modülasyonu ile DC-beslemeli optik OFDM (DCO-OFDM) tekniği kullanımı ve pilot semboller yardımıyla kanal kestirimi yapılması simule edilmiştir. Frekans seçici kanal için de çeşitli modülasyon mertebeleri, pilot aralıkları ve alıcı hızları için bit hata oranı (BER) ve sembol hata oranı (SER) performans eğrileri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Visible light communication emerges as an incoming form of communication thanks to the many benefits. This recent communication form requires the development of channel models suitable for practical systems and testing of radio frequency communication techniques on these channels. In this context, mobile deterministic channels are of great significance. Within the scope of this thesis, communication systems for flat fading and frequency selective cases are designed on the mobile deterministic visible light communication channel and simulated in accordance with practice. Single carrier PAM modulation is used in the flat fading channel. Channel estimation is performed with pilot symbols to obtain symbol error rate (SER) performance for various receiver speeds, pilot spacings and modulation levels. For the frequency selective channel, the use of DC-biased optical OFDM (DCO-OFDM) technique with QAM modulation and channel estimation using pilot symbols are simulated. Bit error rate (BER) and symbol error rate (SER) performance curves are obtained for the frequency selective channel for various modulation levels, pilot intervals and receiver speeds.