Suriye'de bölgesel güç rekabeti: Türkiye ve İran örneği
Regional power competition in Syria: Turkey and Iran example
- Tez No: 579060
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLAL ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, Ortadoğu'da“Bölgesel Güç”olarak kabul edilen Türkiye ve İran devletlerinin, Suriye'de ortaya çıkan istikrarsızlık ve beraberinde gelişen hâkimiyet savaşları ortamında iki ülkenin Suriye içinde kendi aralarında rekabetleri ve işbirlikleri test edilmiştir. Ortadoğu'da yaşanan güncel gelişmeler ışığında Türkiye ve İran'ının Suriye politikasındaki gelişme ve değişikliklere değinerek, özellikle Arap Baharı sonrasında Türkiye Cumhuriyeti ve İran devletinin, Suriye Arap Cumhuriyeti arasındaki ilişkileri nasıl şekillendiğine ilişkin değerlendirmeler önemli bulunmuştur. Çalışmada“Bölgesel güç olarak Türkiye ve İran devletlerinin Suriye savaşında oluşturdukları ittifaklar ve rekabetler, menfaatlerine nasıl hizmet etmektedir?”sorusunu çözümlemeye çalışılmıştır. Bu çözümleme neticesinde iki devletin küresel güçler, yerel güçler ve kendi aralarında kurdukları ittifakları çıkarlarına nasıl yansımakta olduğu anlatmaya çalışılmıştır. Bu açıdan, Ortadoğu'da yaşanan güç mücadelesindeki değişim ve dönüşüm, giderek ayrışan ve çatışmaya başlayan yerel unsurlar ve bu unsurların farklı kutuplardaki destekçilerinin bulunması Türkiye ve İran'ın Suriye'de güç tahkim etme çabalarının boyut ve karakterini değişikliğe uğrattığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the competition and collaboration between Turkey and Iran, which are regarded as regional Powers in the Middle East, during the period of instability and wars of hegemony in Syria. This study aims to explore the developments and change in Turkey and Iran's policies on Syria in the light of current issues in the Middle East; how relations between Turkey, Iran and Syria shaped particularly after the Arab spring. This study seeks answers to the question“How do alliance and rivalry between Turkey and Iran, the two regional powers, in the Syrian war serve to their interests?”. As a result, the study reveals how the alliances made by Iran and Turkey with global powers, local powers and between themselves serve to their interests. Within this context, the study concludes that change and transformation in power struggles in the Middle East, local powers which gradually resolve and start to clash, and existence of these powers' supporters in different poles lead to changes in dimensions and characteristics of Turkey and Iran's efforts to fortify power in Syria.