Emzirme eğitiminin annelerin bebeklerini besleme tutumuna, emzirme motivasyonu ve yeterliliğine etkisi
Effects of breastfeeding training on attitude of mothers feeding their infants, motivation and sufficiency of breastfeeding
- Tez No: 579059
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEMAN KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın amacı, annelere doğum sonrası verilen emzirme eğitiminin annenin bebeğini besleme tutumu, emzirme öz yeterliliği ve emzirme motivasyonu üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla tek gruplu örneklem olarak öntest ve sontest tasarımında deneysel ve karşılaştırmalı olarak yapıldı. Etik kurul ve kurum izinlerini takiben Ekim 2018-Mayıs 2019 tarihleri arasında yapıldı. Araştırmanın örneklemini Nişanca Aile Sağlığı Merkezi'nde izlemi yapılan 80 loğusa dönemindeki anneler oluşturdu. Verilerin toplanmasında eğitim öncesi ve sonrasında Kişisel Bilgi Formu, Iowa Bebek Besleme Tutumu Ölçeği, Emzirme Öz-Yeterliliği Ölçeği ve Emzirme Motivasyonu Ölçeği kullanıldı. Çalışmadaki annelere bire bir emzirme eğitimi verildi. Verilerin değerlendirilmesinde IBM SPSS 24 İstatistiksel Analiz Programında; tanımlayıcı istatistiksel analizler, karşılaştırmalarda Manwhitney U, Kruskal Wallis, Wilcoxon t testi kullanıldı. Çalışmaya katılan annelerin çoğunun 25-30 yaş (%33,8) arasında, ortaokul ve lise mezunu (%37,5), ev hanımı (%87,5), 2 yıllık evli (%38,8), eşinin lise mezunu (%55) ve işçi (%42,5) olduğu, gelirinin giderini karşılamadığı (%81,3) saptandı. Annelerin çoğunun gebeliğini istediği (%87,5), normal doğum yaptığı (%65), tamamının hastanede emzirme eğitimi aldığı, aldıkları bu eğitimin emzirmede yararlı olduğu (%62,5), doğumdan sonra ilk yarım saat içinde emzirmeye başladığı (%47,5), iki yıl süreyle emzirmeyi düşündükleri ve ASM'den aldıkları emzirme eğitiminin yararlı olduğunu (%92,5) belirttikleri saptandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of postpartum breastfeeding training on attitude of mothers feeding their infants, breastfeeding self-efficacy and breastfeeding motivation. This study was conducted experimentally and comparatively in pre-test and post-test design as a single group sample. Following the approval of the ethics committee and the institution, it was held between October 2018 and May 2019. Personal Information Form, Iowa Infant Feeding Attitude Scale, Breastfeeding Self-Efficacy Scale and Breastfeeding Motivation Scale were used to collect the data before and after the training. One-to-one breastfeeding training was given to the mothers in the study. The data of this study were analyzed using descriptive statistical analysis, and Manwhitney U, Kruskal Wallis, Wilcoxon t test for comparison of dependent independent variables in IBM SPSS 24 Statistical Analysis Program. Most of the mothers who participated in the study were between the ages of 25-30 (33.8%), secondary and high school graduates (37.5%), housewives (87.5%), married for 2 years (38.8%), and her husband's high school graduates (55%) and workers (42.5%). Most of the mothers wanted their pregnancy (87.5%), gave normal birth (65%), all mothers received breastfeeding training in the hospital, this training was beneficial for breastfeeding (62.5%), and started breastfeeding in the first half hour after birth (47.5%), they were considering breastfeeding for two years and stated that the breastfeeding training they received from ASM was beneficial (92.5%).